گوارگام

 

اطلاعات فنی محصول

نام انگلیسی محصول :

GUAR GUM

شماره CAS :

9000-30-0

شماره Additive :

412


خصوصیات شیمیایی

فرمول مولکولی : C10H14N5Na2O12P3

جرم مولکولی : 535.15g/mol

چگالی : 0.8-1.0g/mL


سایر نام ها:

صمغ گوار هیدروکسی پروپیل

صمغ سایوپسیس

صمغ سیانوپسیس

آرد گوارا

گواران

صمغ گوار

 

گوارگام چیست؟

گوارگام فیبر دانه‌ی گیاه گوار است. این‌ماده برای بیماری‌هایی مثل کلسترول و فشار خون بالا استفاده می‌شود. تحقیقات محدودی در زمینه استفاده از گوارگام برای موارد دیگر انجام شده است.

در غذاها و نوشیدنی‌ها، گوارگام به‌عنوان عامل قوام‌دهنده، پایدارکننده، سوسپانسیون و اتصال دهنده استفاده می‌شود.

گوارگام در صنعت داروسازی برای تولید قرص‌ها و قوام دهنده لوسیون‌ها و کرم‌ها نیز محسوب می‌شود.

گوارگام که گواران نیز نامیده می‌شود؛ از گیاه خوراکی ساخته می‌شود که لوبیای گوار نام دارد.

این‌ماده یک نوع پلی ساکارید و یا زنجیره‌ی مولکول‌های کربوهیدرات بهم وصل شده است و از دو نوع قند با نام‌های مانوز و گالاکتوز تشکیل شده است.

گوارگام بیشتر بعنوان افزودنی غذا در غذاهای فراوری شده استفاده می‌شود.

این‌ماده بدلیل اینکه قابل حل و جاذب آب است، در ترکیب با آب تشکیل ژل می‌دهد که در محصولات غذایی باعث قوام می شود.

سازمان غذا و دارو (FDA) این‌ماده را برای مصرف در مقادیر مشخص در محصولات غذایی مختلف کاملاً بی‌خطر می‌داند.

میزان گوارگام موجود در محصولات مختلف متفاوت است. گوارگام کم کالری است و عمدتاً از فیبر محلول تشکیل شده است. محتوی پروتئین آن بین 5 الی6% متغیر است.

محصولات حاوی گوارگام

گوارگام عمدتا در صنایع غذایی استفاده می‌شود. مواد غذایی که شامل این‌ماده هستند:

بستنی، ماست، سس سالاد، محصولات پخته شده بدون گلوتن، آبگوشت، سس، کفیر، غلات صبحانه، آب سبزیجات، پودینگ، سوپ، پنیر. علاوه براین محصولات غذایی، صمغ گوار در مواد آرایشی، داروها، منسوجات و محصولات کاغذی یافت می‌شود.

مزایای گوارگام

گوارگام بعنوان قوام دهنده و نگهدارنده محصولات غذایی استفاده می‌شود. همچنین ممکن است موجب افزایش سلامتی نیز شود. تحقیقات نشان می‌دهند که این‌ماده می‌تواند برای هضم، قندخون، کلسترول و تثبیت وزن مناسب باشد.

اثرات منفی مصرف زیاد گوارگام

مصرف مقادیر زیادی گوارگام می‌تواند اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد. در دهه‌ی 1900 میلادی، یک داروی کاهش وزن بنام Cal-Ban3000 به بازار آمد. این‌ماده حاوی مقادیر زیادی گوارگام است که در معده انسان 10 الی 20 برابرمتورم می‌شود و باعث کاهش وزن می‌شود.

متاسفانه، این دارو باعث مشکلات جدی مانند انسداد مری و روده کوچک و در برخی موار حتی مرگ می‌شود. این عوارض جانبی خطرناک در نهایت منجر شد که سازمان FDA استفاده از گوارگام در محصولات کاهش وزن را ممنوع اعلام کند.

البته بخاطر داشته باشید که این‌عوارض جانبی در اثر دوز بالای گوارگام بود که بطور قابل توجهی بیشتر از مقادیرموجود در محصولات غذایی است.

سازمان FDA حداکثر دوز استفاده‌ی گوارگام در محصولات غذایی را از 35/0% در محصولات پخته شده تا2% در آب سبزیجات فرآوری شده اعلام کرد. برای مثال، شیرنارگیل مقادیر زیادی (1%) گوارگام است. این مقدار یعنی  یک فنجان 240گرمی شیرنارگیل حاوی 4/2 گرم گوارگام است.

برخی مطالعات عوارض جانبی خاصی برای استفاده حداکثر 15 گرم گوارگام گزارش نداده‌اند.

گرچه مصرف متعادل گوارگام خطری ندارد، برخی افراد باید از مصرف آن خودداری کنند. اگرچه این‌اتفاق نادر است ولی این‌افزودنی ممکن است در برخی افراد باعث حساسیت و آلرژی شود.

مزایای گوارگام

کاهش وزن راحت‌تر:

نه‌ تنها گوارگام کربوهیدرات کمی دارد، بلکه در کاهش وزن نیز موثر است. تحقیقات سال 2015 نشان داده‌اند که فیبر محلول در آن باعث سیری و مصرف کالری کمتر در روز می‌شود. حتی مقادیر کم در دستورات غذایی دارای کربوهیدرات کم یافت می‌شود. این‌ماده مصرف غذا را بدون افزایش گرسنگی کم می‌کند. در رژیم کتو این به معنی خوردن کالری کمتر و سوزاندن چربی بیشتر است.

بهبود سلامت گوارش:

تحقیقات نشان داده‌اند که گوارگام به دفع یبوست، افزایش رشد باکتری‌های خوب و افزایش دفعات مدفوع کمک می کند. مطالعه‌ای که اخیراً انجام شده حاکی از آن است که مصرف مکمل گوارگام (گوارگام جزئی هیدرولیز شده) می‌تواند به بهبود علائم سندرم روده تحریک پذیر(IBS) کمک کند.

تنظیم میزان قند خون

فیبر محلول موجود در گوارگام می‌تواند باعث کاهش جذب قند در روده کوچک شود. این امر می‌تواند به ثبات سطح قند خون و لکه‌های انسولین کمک کند.

بهبود کلسترول خون

الیاف محلول، مانند آن‌هایی که در گوارگام وجود دارد، کلسترول LDL را کم می‌کنند. استفاده از گوارگام به‌عنوان یک افزودنی غذایی می‌تواند به افزایش روزانه فیبر محلول کمک کند و در نتیجه باعث بهبود در کلسترول شود.

با وجود گوارگام و دیگر قوام دهنده ها و اتصال دهنده ها، دیگر نیازی به استفاده از مواد ناسالم مانند نشاسته ذرت و مواد حاوی گلوتن نخواهید داشت، این ماده حتی می‌تواند به عنوان یک پایدارکننده و امولسیفایر نیز عمل کند.