مونوپروپیلن گلیکول

 

اطلاعات فنی محصول

نام انگلیسی محصول :

MONOPROPYLENE GLYCOL

شماره CAS : 

63625-56-9

خصوصیات شیمیایی

فرمول مولکولی : C3H8O2

جرم مولکولی : 76.09g/mol

چگالی : 1.036g/mL

دمای ذوب :   59- درجه سلسیوس 

دمای جوش : 188.2 درجه سلسیوس


سایر نام ها:

متیل گلیکول
متیل اتیل گلیکول
گلیکول مونوپروپیلن
گلیکول پروپیلن
ایزوپروپیلن گلیکول
پروپاندیول
متیل اتیلن گلیکول
دی هیدروکسی پروپان
پروپیلن گلیکول
مونوپروپیلن گلیکول

 

مونو پروپیلن گلیکول چیست؟

مونو پروپیلن گلیکول یک مایع شفاف، بی رنگ و چسبناک با بوی مشخص و با فرمول C3HAO است.( این ماده همچنین به پروپیلن گلیکول، پروپیلن گلیکول مونو، propan7، PG ، MPGنیز معروف است). این مایع حلال در آب قابل حل شدن است. به این معنی که توانایی جذب مولکول های آب را دارد. پروپیلن گلیکول در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا دارای سمیت کم است.

آیا مونو پروپیلن گلیکول همان پروپیلن گلیکول است؟

بله، پروپیلن گلیکول PG همان مونو پروپیلن گلیکول MPG است، پس دقیقا همان ماده شیمیایی است.

ویژگی پروپیلن گلیکول

به عنوان یک حلال عمل می کند.

مایعات نامحلول را متصل و تثبیت می کند. ( امولسیون کننده )

به اتصال و حمل و نقل مواد دیگر کمک می کند. ( excipient )

مواد فعال را به طور مساوی در یک محیط نگه می دارد و حل می کند.

آب و رطوبت را جذب می کند و نگه می دارد.

نقطه انجماد را کاهش می دهد.

نقطه جوش را افزایش می دهد.

ثبات فوق العاده ای را با نقاط قوت و جوش بالا ارائه می دهد.

چگونه پروپیلن گلیکول می تواند بر سلامتی مان تاثیر بگذارد؟

پروپیلن گلیکول به سرعت با اتیلن گلیکول تجزیه می شود، اگرچه هنگام تجزیه، کریستال های مضر تشکیل نمی دهد. قرار گرفتن مکرر پوست در معرض پروپیلن گلیکول، گاهی اوقات باعث تحریک پوست می شود.

اگر پروپیلن گلیکول وارد محیط زیست شود، چه اتفاقی می افتد؟

پروپیلن گلیکول هنگامی که در خنک کننده هواپیما استفاده می شود، از این طریق می تواند وارد محیط شود. همچنین این ماده می تواند از طریق دفع محصولاتی که حاوی آن هستند وارد محیط شود. احتمالا این ماده به مقدار زیادی در هوا وجود ندارد. ما اطلاعات کمی در مورد اتفاقاتی که در مورد پروپیلن گلیکول رخ می دهد داریم. مقادیر کمی که ممکن است وارد هوا شوند احتمالا به سرعت از بین می روند. هنگامی که این ماده وارد هوا شود، تقریبا 40 تا 50 ساعت زمان می برد تا از بین برود. پروپیلن گلیکول می تواند کاملا با آب و خاک مخلوط شود، همچنین می تواند (طی چند روز تا یک هفته) در آب های سطحی و خاک تجزیه شود‌. این ماده می تواند در غذا های بسته بندی شده نیز استفاده شود.

چرا از پروپیلن گلیکول در مواد غذایی استفاده می شود؟

از پروپیلن گلیکول اغلب در غذاهای آماده برای حفظ رطوبت و کیفیت طعم و نگهداری بالا استفاده می شود. همچنین به عنوان طعم دهنده در عصاره های وانیل یا بادام، و ماده رنگی در برخی از مواد غذایی استفاده می شود.

آیا پروپیلن گلیکول بی خطر است؟

بله، پروپیلن گلیکول را می توان با خیال راحت استفاده کرد. سازمان غذا و دارو USو کمیته  FAO/WHO تحقیقات علمی را مورد بررسی قرار داده اند تا از بی خطر بودن این ماده برای استفاده در مواد غذایی مطمئن شوند.

چگونه پروپیلن گلیکول در مواد غذایی تنظیم می شود؟

پروپیلن گلیکول توسط FDAتنظیم می شود تا در هنگام مصرف از بی خطر بودن آن مطمئن شود. FDAبرای اطمینان از ایمنی، میزان استفاده و مقدار پروپیلن گلیکول و سایر مواد تشکیل دهنده قابل استفاده در مواد غذایی را محدود می کند.

حقایقی در رابطه با پروپیلن گلیکول

• محلول در آب است.

• مصنوعی است.

• غیر سمی است.

• به راحتی متابولیزه می شود.

مونوپروپیلن گلیکول در سیگارهای الکترونیکی 

مونوپروپیلن گلیکول الکلی است که آب را جذب کرده و با بسیاری از حلال ها کاملاً مخلوط می شود.  

این ماده، در کنار گلیسیرین گیاهی، جزء اصلی مایعات (مایعات الکترونیکی) مورد استفاده در سیگارهای الکترونیکی است. برای تقلید از دود، مونوپروپیلن گلیکول توسط سیگارهای الکترونیکی به قطرات بسیار ریز تبدیل می شود. همچنین به عنوان حامل نیکوتین و طعم دهنده هایی که به برخی از مایعات الکترونیکی اضافه می شوند، عمل می کند. 

تبدیل مونوپروپیلن گلیکول به اسید اکریلیک 

صنعت شیمیایی در حال حاضر با چالش توسعه فرآیندهای تولید مبتنی بر زیست مناسب برای صنایع شیمیایی پایدارتر مواجه است، در این راستا می توان از مونوپروپیلن گلیکول برای تولید اسید اکریلیک استفاده کرد. این فرایند تولید هم مقرون به صرفه و هم پایدار است.  

مونوپروپیلن گلیکول

آیا پروپیلن گلیکول در مواد غذایی خطرناک است؟

این ماده توسط سازمان غذا و داروFDAایالات متحده ( به عنوان یک ماده ایمن شناخته می شود). در آمریکا از آن به عنوان یک ماده افزودنی مستقیم و غیر مستقیم می توان استفاده کرد. در اروپا فقط در مواد غذایی به عنوان حلال برای رنگ ها، آنتی اکسیدان ها و آنزیم ها استفاده می شود. و حداکثر استفاده 0.45گرم در هر پوند (1گرم در کیلوگرم) در مواد غذایی مجاز است. سازمان بهداشت جهانی حداکثر مصرف11.4 میلی گرم پروپلین گلیکول را در هر پوند از وزن بدن(25 میلی گرم در کیلو گرم) در روز توصیه می کند. در ایالات متحده میزان تخمینی مواجه با پروپیلن گلیکول از طریق غذاها 15 میلی گرم در هر پوند(34 میلی گرم در کیلو گرم) در روز است. به طور کلی، مصرف زیاد مواد غذایی که پروپلین گلیکول دارند، برای افرادی که آلرژی دارند، تاثیرات منفی در پی دارد. با این حال، از آنجایی که میزان مصرف فعلی، بالاتر از حد معمول تخمین زده می شود، عاقلانه است منابع رژیم غذایی را تا حد امکان کاهش داده، چرا که بسیاری از غذاها فرآوری شده هستند.

کاربرد های مونو پروپلین گلیکول

مونو پروپلین گلیکول در خوراک حیوانات

مونو پروپلین گلیکول به منظور کمک به فرمولاسیون گلوکز برای باز تولید انرژی منفی در کارگاه های لبنی فعالیت می کند. MPGبه عنوان یک منبع انرژی در دسترس در معالجه و پیشگیری بیماری کتوز عمل می کند. این ماده دارای ارزش انرژی mj/kg23.6  است.

مونو پروپلین گلیکول در آب میوه

مونو پروپلین گلیکول usp در آب انگور نیز استفاده می شود. همچنین استفاده کردن از گلیسیرین نباتی باعث طعم دهی بیشتر آب میوه می شود.

مونو پروپلین گلیکول در لوازم آرایشی

به طور گسترده مونو پروپلین گلیکول usp در بیشتر محصولات آرایشی و بهداشتی و خود مراقبتی از جمله مرطوب کننده ها، شامپو ها، ژل های شستشو، رایحه ها و صابون ها استفاده می شود. این ماده به دلیل داشتن خاصیت نم گیر، رطوبت را حفظ می کند و باعث شادابی پوست می شود. و همچنین به عنوان رایحه در عطرها استفاده می شود. این ماده بی بو و بی رنگ به عنوان رقیق کننده نیز استفاده می شود.

مونوپروپیلن گلیکول چگونه تولید می شود؟

از نظر صنعتی، مونو پروپیلن گلیکول عمدتا از اکسید پروپیلن تولید می شود. میزان تولید پروپیلن گلیکول در سال 2018 حدود 16/2 تن بوده و هر ساله رو به افزایش است. برای تولید این ماده، تولید کنندگان از دو فرآیند استفاده می کنند. طی یکی از این فرآیندها برای تولید مونوپروپیلن گلیکول، از دمای 200 درجه سانتی گراد و غیر کاتالیزوری استفاده می کنند. فرآیند دیگر، استفاده از روش کاتالیزوری در دمای 150 درجه سانتی گراد منجر به تولید این ماده می شود که البته در این روش، مقدار کمی سولفوریک اسید یا مواد دیگر نیز حضور دارند.

محصولات نهایی هر دو فرآیند، حاوی 20 درصد مونوپروپیلن گلیکول، 5/1 درصد دیپروپیلن گلیکول و مقادیر کمی از پلی پروپیلن گلیکول است که البته با تصفیه بیشتر، پلی پروپیلن با درجات متفاوتی تولید می شوند. علاوه بر این فرآیندها، پلی پروپیلن را می توان از گلیسرول و محصول جانبی حاصل از تولید بیودیزل نیز به دست آورد.

میزان مصرف پروپیلن گلیکول

پروپیلن گلیکول به طور حرفه ای توسط تولید کنندگان محصولات مصرفی و صنعتی استفاده می شود، اما به عنوان یک ماده خالص در دسترس مصرف کنندگان نیست. بنابراین در شرایط عادی، مصرف مقادیر زیاد پروپیلن گلیکول غیرممکن است و قرار گرفتن پروپیلن در معرض مصرف کننده از طریق محصولات بسیار کم است. علاوه بر این، مطالعات نشان داده اند که پروپیلن گلیکول میزان سمیت بسیار کمی دارد.

پروپیلن گلیکول دارویی چقدر خالص است؟

پروپیلن گلیکول USP / EP (درجه دارویی) دارای خلوص بسیار بالایی است (یعنی عدم وجود ناخالصی) بیش از 99.5٪ - که برای ماده شیمیایی بسیار بالا است. از همه مهمتر، رعایت مقررات بهداشتی و استانداردهای عملكرد خوب در تولید، حمل و نقل و فرآوری بیشتر پروپیلن گلیكول است.

مونوپروپیلن گلیکول در صنعت

  • به عنوان یخ زدایی هواپیما، امکان حمل و نقل هوایی ایمن و اطمینان از صاف بودن سطوح برای هواپیما، برای ماندن در هوا را فراهم می کند.
  • در رنگ ها و روکش ها، باعث حفاظت از رنگ و روکش در برابر شرایط آب و هوایی و فرسایش می شود.
  • در شوینده های مایع، باعث بهبود شرایط بهداشتی می شود.
  • به عنوان یک حلال عالی در جوهرهای چاپ استفاده می شود.
  • در ساخت و سازهای مسکونی و تجاری، عمدتا برای ساخت تابلوهای ساختمان، اجزای حمام ، وسایل و مخازن، لوله ها و مجاری مقاوم در برابر خوردگی استفاده می شود.
  • در تولید قایق های تفریحی، خودروهای سواری و کامیون ها و همچنین وسایل تفریحی از مواد اصلی ساخت است.

 

مونوپروپیلن گلیکول چه درجه هایی دارد؟

این ماده دارای سه درجه مختلف، برای طیف وسیعی از برنامه ها است.

  1. مونو پروپیلن گلیکول USP با درجه خلوص فوق العاده بالا

 این درجه از مونو پروپیلن گلیکول در صنایع غذایی، طعم دهنده ها، داروسازی، آرایشی و صنایع سیگار الکترونیکی کاربرد دارد.

  1. درجه فنی مونو پروپیلن گلیکول

این درجه، معمولاً در محصولات ضد یخ، مایع خنک کننده، یخ زدایی و به عنوان گلیکول چیلر استفاده می شود.

  1. درجه خوراک مونو پروپیلن گلیکول

 این درجه MPG اروپایی است و تحت FEMAS (طرح تضمین مواد خوراک) برای استفاده در برنامه های خوراک دام تولید و ثبت شده است.

فروش مونو پروپیلن گلیکول

پرشین یوتاب یک شرکت تامین کننده مواد اولیه برخی از صنایع است و فروش مونوپروپیلن گلیکول را بر عهده دارد.

بازار جهانی مونو پروپیلن گلیکول به حمل و نقل، ساختمان و ساخت و ساز، غذا و نوشیدنی، داروسازی، لوازم آرایشی و بهداشتی و مراقبت شخصی و غیره تقسیم می شود. در صنعت حمل و نقل به دلیل فروش رو به رشد خودرو، سریع ترین روند را طی می کند.

بیش از نیمی از سهم درآمد بازار جهانی متعلق به مونو پروپیلن گلیکول با گرید فنی است و این سناریو در سال‌های آینده همچنان ادامه خواهد داشت.

تقاضا برای مونو پروپیلن گلیکول گرید غذایی نیز در آینده نزدیک به دلیل مصرف رو به رشد آن در صنایع غذایی به سرعت افزایش خواهد یافت. تولیدکنندگان پیشرو برای کسب سود، تولیدکنندگان افزودنی های غذایی را هدف قرار می دهند.

نتیجه گیری

بنابراین این ماده بی بو و بی رنگ، خواص فیزیکی و شیمیایی زیادی دارد. همچنین در بسیاری از محصولات روزمره ما استفاده می شود. چرا که بی خطر است و دارای سمیت کم است. تقاضا برای مونوپروپیلن گلیکول روز به روز بیشتر می شود.


مقالات مرتبط

مارس 13, 2022

پروپیلن گلیکول در جوهر و مرکب

پروپیلن گلیکول در جوهر و مرکب آیا می‌دانید پروپیلن گلیکول الکل پر کاربرد، در جوهر و مرکب هم دستی دارد، […]
فوریه 27, 2022

حوزه‌های بسیار کاربردی پروپیلن گلیکول

حوزه‌های بسیار کاربردی پروپیلن گلیکول اگر مایل با آشنایی با کاربردهای یکی از مواد مهم صنعتی یعنی پروپیلن گلیکول هستید، […]
ژانویه 16, 2022

پروپیلن گلیکول جهت گاز کروماتوگرافی

پروپیلن گلیکول جهت گاز کروماتوگرافی قبل از صحبت در مورد پروپیلن گلیکول جهت گاز کروماتوگرافی، ابتدا لازم است در مورد […]
آوریل 22, 2021

مسمومیت با ضد یخ حاوی پروپیلن گلیکول

آیا مسمومیت با ضد یخ حاوی پروپیلن گلیکول اتفاق می افتد؟ برای گرفتن پاسخ این سوال، متن زیر مطالعه نمایید. […]
آوریل 22, 2021

پروپلين گليكول در رزين

پروپلين گليكول در رزين پلی استر غیر اشباع، رزین پلی اورتان، آلکیدی، رزین آپوکسی و… ماده اولیه و مهم است.رزین […]
آوریل 18, 2021

پروپیلن گلیکول در رنگ و لاک ها

پروپیلن گلیکول در رنگ و لاک ها ، باعث بهبود خواصشان می شود. پروپیلن گلیکول به طور گسترده ای به […]
آوریل 17, 2021

پروپیلن گليكول در چيلر و صنايع تهويه مطبوع

وجود پروپیلن گليكول در چيلر و صنايع تهويه مطبوع به عنوان یک عامل مهم ضروری است. سیستم های خنک کننده […]
آوریل 14, 2021

پروپیلن گلیکول در دستمال های مرطوب

وجود پروپیلن گلیکول در دستمال های مرطوب کاملاً رایج است. پروپیلن گلیکول در محصولات کودک، مواد آرایشی و شوینده وجود […]