پتاسیم هیدروکسید

 

اطلاعات فنی محصول

نام انگلیسی محصول :

POTASSIUM HYDROXIDE

شماره CAS :

1310-58-3


خصوصیات شیمیایی

فرمول مولکولی : KOH

جرم مولکولی : 56.1056g/mol

چگالی :   2.044g/cm³

دمای ذوب : 360 درجه سلسیوس

دمای جوش : 1327 درجه سلسیوس


سایر نام ها:

تمیز کننده مخزن ها

پتاسیم هیدروکساید

هیدروکساید پتاسیم

پتاس سوزآور یا تیز

هیدرات پتاسیم

مایع پتاس سوزآور

مایع پتاس تیز

 

 

پتاسیم هیدروکسید چیست؟

پتاسیم هیدروکسید ماده شیمیایی است که به صورت پودر، پرک یا گلوله وجود دارد. معمولاً به عنوان لیس یا پتاس شناخته می شود. یک ماده شیمیایی سوزاننده است. محلول پتاسیم هیدروکسید یک مایع معدنی قوی است که به عنوان پایه قوی عمل می کند. این محلول کاربردهای فراوانی دارد. در طی فرآیند تولید پتاسیم هیدروکسید، از کلر و هیدروژن استفاده می شود.

 تاریخچه پتاسیم و پتاسیم هیدروکسید

تا قرن 18 هیچ تمایزی بین پتاسیم و سدیم وجود نداشت. این امر به این دلیل بود که شیمی دانان اولیه تشخیص ندادند که قلیای معدنی ( از رسوبات موجود در زمین، کربنات سدیم ) و قلیای گیاهی (مشتق از خاکستر چول، کربنات پتاسیم) از یکدیگر متماز هستند. اما سرانجام این تمایز اتفاق افتاد. قبل ازاینکه پتاسیم به عنوان یک عنصر شناخته شود، برای تهیه صابون از مخلوط کربنات پتاسیم با چربی حیوانات استفاده می شد. پتاسیم در سال 1807 توسط سر همفری دیوی جدا شد و پتاسیم هیدروکسید از طریق الکترولیز پتاس به دست آمد. پتاسیم از کاتد جمع آوری شده است، و همچنین اولین فلزی‌ است که با استفاده از الکترولیز جدا شده است.

ساختار و فرمول پتاسیم هیدروکسید

فرمول شیمیایی پتاسیم هیدروکسید KOH  است. ساختار KOH از پیوند یونی بین آنیون و کاتیون هیدروکسیل تشکیل شده است.

ویژگی های فیزیکی

پتاسیم هیدروکسید یک ماده جامد سفید با چگالی 2.044 گرم در میلی لیتر، دمای ذوب 360°c  و دمای جوش 1.327 است. این ماده به طور معمول به صورت گلوله های شفاف یا محلول های آبی با غلظت های مختلف در دسترس است.

ویژگی های شیمیایی

پتاسیم هیدروکسید یک ماده جامد بسیار رطوبتی است که آب را از هوا جذب می کند، بنابراین آن را به یک ماده خشک کننده آزمایشگاهی مفید تبدیل می کند. از نظر حرارتی بسیار پایدار است (حتی در دماهای بالا تجزیه نمی شود). این ماده در آب حل می شود و محلول های آبی به شدت قلیایی تشکیل می شود که پتاسیم لای نامیده می شود. این ماده به راحتی با اسیدها واکنش داده و انواع نمک های پتاسیم را ایجاد می کند که در صنعت کاربردهای زیادی دارند.

اثرات سلامتی/خطرات ایمنی

پتاسیم هیدروکسید یک پایه قوی است که می تواند به پوست و بافت ها نفوذ کند. تماس پوستی و چشمی با محلول KOH  می تواند باعث سوختگی، سوزش شدید و حتی کوری شود. همچنین استنشاق کردن این ماده به غشاهای مخاطی و ریه ها آسیب می رساند. محلول KOH در صورت بلع بسیار سمی و کشنده است و می تواند منجر به آسیب دائمی بافت ها شود.

کاربردهای پتاسیم هیدروکسید

محلول پتاسیم هیدروکسید در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد. از مواد غذایی و محصولات مراقبت از پوست و داروها گرفته تا کشاورزی و تولید شیشه. همچنین از الکترولیت در ساخت باتری ها و بعضی از دستگاه های باند فرودگاه استفاده می شود. علاوه براین، ازKOH در ساخت محصولات مراقبت از پوست مثل لوسیون های بدن، صابون ها و شامپو ها استفاده می شود. پتاسیم هیدروکسید به دلیل حلالیت بالا و کم بودن نمک در آن، در کود مایع مایع نیز استفاده می شود.

پتاسیم هیدروکسید به عنوان پاک کننده

هیدروکسید پتاسیم یک ماده تمیز کننده بسیار متنوع است. به عنوان مثال، هیدروکسید پتاسیم در موارد مختلف مانند صابون های مایع، لوسیون ها، شامپوها، اسپری ها و مواد تمیز کننده دندان مصنوعی یافت می شود. در ترکیبات صنعتی بیشتر مانند پاک کننده های اجاق گاز، تمیز کننده های تخلیه، پاک کننده های راه و بتن، مواد شوینده و در پاک کننده های تخلیه و لوله کاربرد دارد.

در حالی که استفاده از هیدروکسید سدیم برای صابون معمول است، صابون های پتاسیم هیدروکسید در واقع محلول تر در آب هستند و برای محیط زیست بهتر هستند. صابون های هیدروکسید پتاسیم به عنوان "صابون های نرم" نیز شناخته می شوند. صابون های پتاسیم اگرچه به اندازه صابون های سدیم محبوب نیستند، در غلظت های مختلف مایع تولید می شوند و اغلب در ترکیب با صابون های سدیم، به عنوان مثال در محصولات اصلاح و همچنین در صنعت نساجی استفاده می شوند.

هیدروکسید پتاسیم به عنوان تنظیم کننده pH

پتاسیم هیدروکسید یک قلیایی یا پایه قوی است و بسیاری از موارد استفاده از آن، نتیجه این خاصیت است.این ماده به عنوان یک پایه، تنظیم کننده pH  در ساخت و پردازش صنعتی عمل می کند. در صنایع کشاورزی از پتاسیم هیدروکسید برای تنظیم PH خاک های اسیدی استفاده می شود.

هیدروکسید پتاسیم در پزشکی

این ماده همچنین مصارف دارویی دارد. در دامپزشکی، از پتاسیم هیدروکسید برای جدا کردن شاخ گوساله ها و حل شدن فلس و مو استفاده می شود. در انسان می توان از آن برای تشخیص عفونت های قارچی استفاده کرد. همچنین می توان از این ماده برای حل شدن زگیل و کوتیکول استفاده کرد.

پتاسیم هیدروکسید در غذا

پتاسیم هیدروکسید غالباً به عنوان افزودنی در غذاهای فرآوری شده تجاری و به عنوان یک ماده شستشو یا پوست شیمیایی برای میوه ها و سبزیجات یافت می شود. این ماده به عنوان یک تثبیت کننده برای افزایش ماندگاری و به عنوان یک ماده غلظت دهنده به غذاهای فرآوری شده اضافه می شود. در پردازش شکلات و کاکائو، فرآوری نوشابه و غلیظ شدن بستنی نقش دارد. از پتاسیم هیدروکسید برای نرم شدن زیتون و لعاب دادن چوب شور قبل از پخت استفاده می شود تا ترد شوند.

کاربردهای متفرقه پتاسیم هیدروکسید

هیدروکسید پتاسیم به عنوان ماده کف کننده در فرآیند تولید کاغذ عمل می کند. پتاس یک تنظیم کننده PH عالی است و بنابراین از آن در مزارع کشاورزی نیز برای تنظیم تعادل PH خاک اسیدی استفاده می شود. همچنین از این ماده به عنوان ماده غذایی چمن، کود صنعتی، قارچ کش و علف کش استفاده می شود. پتاسیم هیدروکسید گرم شده معمولاً برای اچ انبوه ویفرهای سیلیکون مورد استفاده قرار می گیرد که در ساخت برخی از دستگاه های میکرو الکترونیکی مهم است.

محلول های پتاسیم هیدروکسید

محلول های پتاسیم هیدروکسید به دلیل تشکیل گاز هیدروژن باعث خوردگی آلومینیوم و آلیاژهای آن می شوند. با افزودن نمک های پتاسیم مربوط به اسیدها می توان از این خوردگی جلوگیری کرد.

در رفتار خوردگی و نیازهای ایمنی، پتاسیم هیدروکسید بسیار شبیه هیدروکسید سدیم (NaOH) است. اگرچه پتاسیم هیدروکسید کمی تهاجمی تر است، اما به طور کلی به نقطه جوش بالاتر و احتمال قرار گرفتن در معرض دمای بالاتر مربوط می شود. آلیاژهای نیکل درهیدروکسید سدیم نسبت به ترک خوردگی تنش در هیدروکسید پتاسیم حساسیت کمتری دارند. پلاستیک ها و روکش ها مقاومت یکسانی را برای هیدروکسید پتاسیم و هیدروکسید سدیم نشان می دهند، به جز پلاستیک تقویت شده با فایبرگلاس که بدون توجه به نوع رزین مورد استفاده، مقاومت کمتری در برابر هیدروکسید پتاسیم نشان می دهد.

بیشتر مردم در زندگی روزمره خود از این محلول استفاده می کنند. به عنوان مثال (از باتری ها گرفته تا کودها و صابون ها ). این ماده به عنوان یک پایه قوی به خنثی کردن اسید کمک می کند، همچنین می تواند به عنوان یک ضخیم کننده و تثبیت کننده مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد. پتاسیم هیدروکسید هم برای انسان و هم برای حیوانات خواص دارویی دارد و معرف بسیاری از فرآیند های صنعتی است.

جهت استعلام قیمت پتاسیم هیدروکسید و سفارش خرید این محصول می توانید با کارشناسان فروش پتاسیم هیدروکسید شرکت پرشین یوتاب تماس حاصل فرمایید.

 


مقالات مرتبط

اکتبر 21, 2020
درصد خلوص پتاسیم هیدروکسید

درصد خلوص پتاسیم هیدروکسید

درصد خلوص پتاسیم هیروکسید در این مقاله آورده شده است.هیدروکسید پتاسیم یک ترکیب غیر آلی است که به عنوان پتاس […]
سپتامبر 23, 2020
The formula for the reaction of potassium hydroxide with water

فرمول واکنش پتاسیم هیدروکسید با آب

واکنش پتاسیم هیدروکسید یا پتاس با آب را نمی توانیم به عنوان یک واکنش شیمیایی نام گذاری کنیم؛ زیرا در […]
سپتامبر 23, 2020
The difference between caustic soda and potash

تفاوت سود و پتاس

سود یا سود سوزآور و پتاس هردو از ترکیبات مهم دارای گروه هیدروکسیل هستند و از باز های قوی به […]
سپتامبر 21, 2020
Reaction of potassium hydroxide with water

واکنش پتاسیم هیدروکسید با آب

پتاسیم هیدروکسید به عنوان یک ترکیب بسیار فعال از دید واکنشات شیمیایی و یک باز قوی در شرکت در یک […]
سپتامبر 21, 2020
Is potassium hydroxide flammable

پتاسیم هیدروکسید اشتعال زاست

پتاسیم هیدروکسید به عنوان ترکیبی بسیار فعال در واکنشات شیمیایی و ترکیبی که اجزا آن برای انجام واکنشات تمایل نشان […]
سپتامبر 19, 2020
Potassium hydroxide waste

ضایعات پتاسیم هیدروکسید

موضوعی بسیار مهم درباره هر ماده ای ضایعات تولید شده از آن است و اینکه این ضایعات چگونه دفع شوند […]
سپتامبر 14, 2020
Is potassium hydroxide acid or base

پتاسیم هیدروکسید اسید است یا باز

پتاسیم هیدروکسید یا هیدروکسید پتاسیم که به عنوان ماده قلیایی نیز شناخته می شود، یک ترکیب معدنی است. معمولا از […]
سپتامبر 12, 2020
Properties of potassium hydroxide

خواص پتاسیم هیدروکسید

پتاسیم هیدروکسید یک باز قوی است که به آن هیدروکسید پتاسیم نیز می گویند. البته از پتاسیم هیدروکسید به عنوان […]