تری سدیم سیترات

 

اطلاعات فنی محصول

نام انگلیسی محصول :

TRISODIUM CITRATE

شماره CAS : 

68-04-2


خصوصیات شیمیایی

فرمول مولکولی : Na3C6H5O7

جرم مولکولی : 258.6g/mol

چگالی : 1.7g/mL

دمای ذوب :   300 درجه سلسیوس

دمای جوش : 309.6 درجه سلسیوس


سایر نام ها:

نمک تری سدیم دی هیدرات

پروپانریک کربوکسیلیک اسید

هیدروکسی

نمک تری سدیم سیترات

دی هیدرات تری سدیم سیترات

دی هیدرات سیترات سدیم

سیترات سدیم

سیترات تری سدیم

سیترات سدیم دی هیدرات

 

تری سدیم سیترات چیست؟

تری سدیم سیترات با فرمول شیمیایی Na3C6H5O7 به هر سه نمک سیتریک اسید منسوب می شود. تری سدیم سیترات طعمی شور و کمی زننده دارد. تری سدیم سیترات می تواند همراه با سیتریک اسید، برای ساخت میانگیر های سازگار با محیط زیست مورد استفاده قرار گیرد.

خطرات ناشی از تری سدیم سیترات

استفاده از این ماده بدون رعایت اصول بهداشتی می تواند سوزش به دنبال داشته باشد.

ترکیبات مربوط به تری سدیم سیترات

ترکیبات مونو سدیم سیترات، دی سدیم سیترات، کلسیم سیترات و سیتریک اسید به سدیم سیترات مربوط هستند.

 کاربرد های سدیم سیترات

تری سدیم سیترات در صنایع غذایی

سدیم سیترات به عنوان افزودنی در غذا ها به شکل چاشنی یا نگه دارنده مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده، عامل طعم دهنده در انواع مختلفی از مشروبات غیر الکلی گازدار است. سدیم سیترات در اجزای ترکیبی سوسیس خام نیز قرار دارد. سدیم سیترات هم چنین در مخلوط گلاتن، بستنی، ماست، ژله ها، پودر شیر، پنیر فرآوری شده، نوشیدنی های کربناتی، شراب ها و سایر مواد نیز وجود دارد.

تری سدیم سیترات به عنوان میانگیر

سیترات به عنوان پایه ای توام با اسیدی ضعیف می تواند به عنوان عامل میانگیری یا کنترل کننده اسیدیته نقش ایفا کند تا مانع تغییرات PH شود. این ترکیب برای کنترل اسیدیته در برخی مواد مانند دسر های گلاتن استفاده می شود. تری سدیم سیترات با اضافه شدن به بسیاری از بسته های بازرگانی حاوی محصولات لبنی به خصوص پنیر و ماست، به کنترل PH موثر بر دستگاه گوارش انسان کمک می کند.

استفاده های دارویی تری سدیم سیترات

در سال 1914 میلادی، دکتر بلژیکی با نام Albert Hustin و پزشک و محقق آرژانتینی به نام  Luis Agote، سدیم سیترات را به منظور جلوگیری از انعقاد خون در گردش خون استفاده کردند که با موفقیت همراه بود.امروزه، این ماده در تیوب های جمع کننده خون و برای حفاظت از خون در بانک های خون مورد استفاده قرار می گیرد. سیترات با تشکیل ترکیبات کلسیم سیترات، یون های کلسیم را به وجود می آورد که باعث منقطع شدن مکانیسم تشکیل لخته خون می شود. هم چنین از سدیم سیترات به عنوان عامل قفلی در خطوط همودیالیز به جای هپارین استفاده می شود که باعث کاهش ریسک سیستم ضد انعقاد خون می شود.  

تری سدیم سیترات

عوارض مربوط به تری سدیم سیترات

هنگامی که مقدار مفرطی از سدیم سیترات در معالجه شخص استفاده شود، ممکن است همراه با تشنج عضلانی و یا ناراحتی قلبی ناشی از افزایش بیش از حد یون کلسیم در خون باشد.

استفاده های دیگر تری سدیم سیترات

تری سدیم سیترات عاملی بسیار موثر در پاک کردن فلس کربنات از روی دیگ های بخاری، بدون نیاز به جدا کردن آن از اپراتورش است. استفاده دیگر تری سدیم سیترات در تمیز کردن رادیاتور های اتوموبیل ها است.

تفاوت تری سیترات سدیم و اسید سیتریک در فرایند تولید

اسید سیتریک

 یک اسید سه کربن تری کربوکسیلیک است که ابتدا از آب لیمو جدا شد. در صنایع غذایی و آشامیدنی برای اهداف مختلف به عنوان دارو و سایر مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. عمدتا توسط تخمیر قارچ تولید می شود. سنتز شیمیایی اسید سیتریک ممکن است، اما نسبت به تخمیر قارچ، گران است. با این حال، مقدار کمی اسید سیتریک هنوز از مرکبات در مکزیک و آمریکای جنوبی تولید می شود که از لحاظ اقتصادی در دسترس است. دو فرآیند تخمیر بسیار معمول و عملی مورد استفاده قرار می گیرد: کشت سطح مایع و فرایند تخمیر غوطه وری. فرآیند دوم تخمیر از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

تری سیترات سدیم

تولید تری سیترات سدیم از طریق فرآیند خنثی سازی اسید سیتریک با هیدروکسین سدیم صورت می گیرد. از طریق تخمیر مخمرها و با روش جداسازی استخراج حلال به دست می‌ آید. تولید سیترات سدیم در مقیاس صنعتی و انبوه از طریق فرایند تخمیر در تجهیزات راکتور انجام می‌شود. محلول نهایی از طریق فرآیند فیلتراسیون، جداسازی شده و اسید سیتریک از طریق رسوب جدا می شود. مانند اسید سیتریک طعم ترش دارد.

 تفاوت تری سیترات سدیم و اسید سیتریک در ساختار شیمیایی

تری سیترات سدیم چه تفاوتی با اسید سیتریک دارد ؟ ساختار شیمیایی اسید سیتریک (یک اسید تریابازیک) HOOCCH2.C (OH) COOH.CH2COOH است. نمک تری  سدیم اسید سیتریک معمولاً سدیم سیترات نامیده می شود که در آن همه هیدروژن های کربوکسیلیک با سدیم جایگزین شده اند.  ساختار سیترات سدیم NaOOCCH2.C (OH) COONa.CH2COONa است. مونو سدیم سیترات و دی سدیم سیترات نیز شناخته شده هستند که به ترتیب یک و دو هیدروژن کربوکسیلیک با سدیم جایگزین شده اند. اسید سیتریک با یک نمک سدیم قلیایی (هیدروکسید سدیم، کربنات سدیم یا دیگر نمک قلیایی بر پایه سدیم) واکنش می دهد. با این کار اسید به نمک سدیم (سدیم سیترات) تبدیل می شود. اسید سیتریک چند منظوره است و شامل سه گروه کربوکسیلیک است، که می تواند یک، دو یا سه گروه را خنثی کند. اما تری سیترات سدیم زمانی است که هر سه گروه خنثی شده باشند.

نتیجه گیری 

تری سدیم سیترات که اغلب با نام سدیم سیترات خوانده می شود، دارای فرمول شیمیایی Na3C6H5 و خاصیت اسیدی ضعیفی است. ظاهر سدیم سیترات جامد به صورت پودر کریستالی سفید رنگ است و طعمی شور و زننده دارد. این ماده، کاربرد های فراوانی در صنایع غذایی دارد که اغلب برای کنترل اسیدیته مواد غذایی استفاده می شود. کاربرد دیگر تری سدیم سیترات مربوط به اثرات درمانی آن برای انسان می باشد. یکی از رایج ترین بهره مندی ها از تری سدیم سیترات در دستگاه گردش خون انسان است که مانع لخته شدن آن می شود.

 


مقالات مرتبط

ژوئن 7, 2021
سديم سيترات به عنوان بافر كننده برای تنظيم اسيديته

سديم سيترات به عنوان بافر كننده برای تنظيم اسيديته

سديم سيترات به عنوان بافر كننده برای تنظيم اسيديته در مواد غذایی و دارویی استفاده می شود. تنظیم کننده های […]
ژوئن 2, 2021
سديم سيترات و قليايی كردن ادرار

سديم سيترات و قليايی كردن ادرار

سديم سيترات و قليايی كردن ادرار رابطه مستقیمی باهم دارند. داروی سدیم سیترات برای به حداقل رساندن اسیدیته در ادرار […]
می 27, 2021
سديم سيترات با چه موادی تداخل دارد؟

سديم سيترات با چه موادی تداخل دارد؟

سديم سيترات با چه موادی تداخل دارد؟ ، را مورد بررسی قرار می دهیم. سدیم سیترات در پزشکی کاربرد های […]
می 24, 2021
سديم سيترات و پيشگیری از سنگ كليه

سديم سيترات و پيشگیری از سنگ كليه

با سديم سيترات و پيشگیری از سنگ كليه آشنا شوید. آیا می دانید از هر ده نفر یک نفر در […]
می 23, 2021
سديم سيترات و رادياتور خودرو ها

سديم سيترات و رادياتور خودرو ها

سديم سيترات و رادياتور خودرو ها چه ارتباطی بهم دارند، برای فهمیدن این موضوع، با ما همراه باشید. برای اکثر […]
می 22, 2021
سديم سيترات در ماست وپنیر

سديم سيترات در ماست وپنیر

با کاربرد سديم سيترات در ماست وپنیر آشنا می شویم. سدیم سیترات نمکی بلوری است که به طور طبیعی در […]
مارس 15, 2021
سدیم سیترات در غذاهای مصرفی

سدیم سیترات در غذاهای مصرفی

آیا از سدیم سیترات در غذاهای مصرفی می توان استفاده کرد؟ برای دانستن جواب این پرسش متن زیر را مطالعه […]
فوریه 28, 2021
چگونه از سديم سيترات استفاده كنيم؟

چگونه از سديم سيترات استفاده كنيم؟

چگونه از سديم سيترات استفاده كنيم؟ سدیم سیترات که به عنوان نمک ترش، نمک سیتریک یا تری سدیم سیترات نیز […]