هیپوکلریت کلسیم (پرکلرین)

 

اطلاعات فنی محصول

نام انگلیسی محصول :

 CALCIUM HYPOCHLORITE

شماره CAS :

7778-54-3


خصوصیات شیمیایی

فرمول مولکولی : Ca(ClO)2

جرم مولکولی : 142.98g/mol

چگالی : 2.35g/cm3(20 °C)

دمای ذوب : 100 درجه سلسیوس

دمای جوش : 175 درجه سلسیوس


سایر نام ها:

آهک کلر دار

کلسیم هیپوکلریت

پودر سفید کننده

اسید هیپوکلروز

نمک کلسیم

اکسید کلرید کلسیم

پرکلرین

 

هیپوکلریت کلسیم چیست؟

هیپوکلریت کلسیم یا پرکلرین یک ترکیب معدنی با فرمول Ca2 (ClO) است. این ماده اصلی فعال محصولات تجاری به نام پودر سفید کننده، پودر کلر یا آهک کلر شده است که برای تصفیه آب و به عنوان ماده سفید کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

این ترکیب نسبتاً پایدار است و نسبت به هیپوکلریت سدیم (سفید کننده مایع) کلر بیشتری دارد.

این ترکیب با اینکه در نمونه های تجاری زرد به نظر می رسند، یک جامد سفید رنگ است. به دلیل تجزیه آهسته آن در هوای مرطوب بشدت بوی کلر می دهد. هیپوکلریت کلسیم، ماده محلول در آب سخت نیست و ترجیحاً در آب نرم تا متوسط ​​استفاده می شود. این ماده دو شکل دارد: خشک (بی آب)؛ و آبرسان (آبرسان).

کاربردهای هیپوکلریت کلسیم (پرکلرین)

به منظور سفید کردن خمیر چوب ، ابریشم ، پارچه و فیبر

ضد عفونی کننده برای تصفیه آب و استخرها

ضد عفونی کننده ماده سمی شیمیایی و رادیواکتیو.

ضد عفونی کننده در آبزی پروری ، دام و غیره.

بسته بندی معمولی: درام پلاستیکی 45kg / 50kg یا طبل آهن 50kg

طریقه استفاده از هیپوکلریت کلسیم

100 کیلوگرم هیپوکلریت کلسیم 65٪ به 1 لیتر آب اضافه کنید. محلول مایع سفید کننده با تراکم 6.5٪ کلر مؤثر است.

1٪ مایع ضد عفونی كننده می تواند با اضافه كردن 1.7 گرم كلسیم پائین 65٪ به 1 لیتر آب تهیه شود.

مزایای هیپوکلریت کلسیم

حجم کلر بسیار موثر

پایداری خوب، در دمای نرمال محیط با حداقل میزان از دست دادن کلر به مدت طولانی می توان ذخیره کرد.

حلالیت خوب، میزان مواد غیر قابل حل در آب، کم است.

کاربرد بهداشتی هیپوکلریت کلسیم

هیپوکلریت کلسیم معمولاً برای ضد عفونی کردن استخرهای عمومی و ضد عفونی کردن آب آشامیدنی استفاده می شود. به طور کلی مواد تجاری با خلوص 65٪ تا 73٪ با سایر مواد شیمیایی موجود مانند کلرید کلسیم و کربنات کلسیم حاصل از فرایند تولید به فروش می رسد. به عنوان یک ماده شیمیایی استخر ، به دلیل واکنش های خطرناک با برخی از مواد شیمیایی استخر معمول ، با سایر مواد شیمیایی که کمتر از سایر اشکال کلر ترکیب می شوند ، مخلوط می شود. در محلول ، از هیپوکلریت کلسیم به عنوان یک ضدعفونی کننده کلی استفاده می شود ، اما به دلیل مانده کلسیم ، معمولاً هیپوکلریت سدیم (سفید کننده) ترجیح داده می شود.

شیمی ارگانیک

هیپوکلریت کلسیم یک ماده اکسید کننده است و در شیمی آلی کاربرد دارد. به عنوان مثال از این ترکیب برای پاک کردن گلیکول ها ، اسیدهای α-هیدروکسی کربوکسیلیک و اسیدهای کتو برای تولید آلدهیدهای تکه تکه شده یا اسیدهای کربوکسیلیک استفاده می شود.

هیپوکلریت کلسیم همچنین می تواند در واکنش هالوژنه کردن برای تولید کلروفرم مورد استفاده قرار گیرد. از هیپوکلریت کلسیم می توان برای اکسیداسیون فرآورده های تیول و سولفید در سنتز آلی استفاده کرد و از این طریق بوی آنها را کاهش داده و از دفع آنها جلوگیری کرد.

هیپوکلریت کلسیم یک جامد سفید رنگ است که به صورت گرانول یا قرص به آب استخر اضافه می شود تا میکروب هایی را که شناگران را بیمار می کند از بین ببرد. این ماده، با استفاده صحیح توسط اپراتورهای مجرب استخر، میکروب هایی را که باعث ایجاد مشکلات بهداشتی بی شماری برای کاربران استخر میکنند را از بین می برد، مثل اسهال ، گوش دردناک و انواع عفونت های تنفسی، پوستی و زخم. آبهای اسپا و جکوزی همچنین با  هیپوکلریت کلسیم ضد عفونی می شوند - این یک تعجب شیمیایی است که باعث می شود تفریحی آب سالم انجام شود. اما داستان این ترکیب کلر بسیار بیشتر است.

استفاده از هیپوکلریت کلسیم

هیپوکلریت کلسیم ممکن است به عنوان یک محلول در جریان آب با سرعت ثابت اضافه شود. می توان از آن برای ضد عفونی کردن تاسیسات استفاده کرد. همچنین برای ضد عفونی آب، بطور معمول در شرایط حاد و برای ضد عفونی آب در خانه استفاده می شود.

ذخیره سازی و حمل و نقل

مواد شیمیایی باید مطابق دستورالعمل های تولید کنندگان و مقررات ایمنی محلی ذخیره شوند. این امر برای اطمینان از ایمنی اپراتور و عدم خراب شدن مواد شیمیایی است.

پودر سفید کننده و HTH هر دو معمولاً در کیسه های پلاستیکی بسته بندی شده یا بشکه های استوانه ای شکل یا گاهی اوقات کوزه ها تهیه می شوند. کیسه های پلاستیکی که دارای حجم مناسبی برای استفاده فوری است (به عنوان مثال 1 ، 2 یا 5 کیلوگرم) ارجحیت دارد. با این حال ، هیپوکلریت کلسیم حتی در چنین کیف هایی رو به زوال می رود ، و باید به درستی نگهداری شود.

کلیه اشکال هیپوکلریت کلسیم باید در ظروف خنک، تاریک و خشک در ظروف بسته ، مقاوم در برابر خوردگی (به عنوان مثال چوب ، پلاستیک ، سرامیک ، شیشه تیره یا سیمان) نگهداری شود. در آب و هوای گرم ، ظروف ممکن است در صورت عدم نگهداری صحیح ترکیده شوند.

وقتی هیپوکلریت کلسیم در ظرفی که روزانه به مدت 10 دقیقه باز است، نگهداری شود، این ماده حدود 40 درصد کلر اولیه خود را طی 40 روز از دست می دهد. اگر به مدت 40 روز باز بماند ، حدود 18 درصد ضرر متحمل می شود.

مانند سایر مواد شیمیایی ضد عفونی کننده ، سهام باید تاریخ گذاری و کنترل شوند و در چرخش برای به حداقل رساندن اثرات خراب شدن استفاده شوند.

هیپوکلریت کلسیم که به مقدار بسیار خوبی ذخیره شده است یا ممکن است با گذشت زمان رو به زوال باشد ممکن است برای تعیین مقدار کلر موجود آن همانطور که در زیر توضیح داده می شود مزه دار شود.

تهیه محلول کلر

برای بسیاری از اهداف ضد عفونی ، لازم است هیپوکلریت کلسیم در آب حل شود و از محلول کلر شفاف تولید شده به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود.

تمام اشکال هیپوکلریت کلسیم حاوی مقداری مواد غیر قابل حل است. این میزان ناخالصی باید جدا شود در غیر این صورت ممکن است باعث گرفتگی و انسداد شود. به طور کلی، این ماده با آب در یک مخزن مخلوط می شود، برای حل باقی مانده و مایع رویی شفاف درون مخزن ذخیره می شود. تهیه محلول هیپوکلریت کلسیم در شکل 1 نشان داده شده است.