کلر

 

اطلاعات فنی محصول

نام انگلیسی محصول :

CHLORINE

شماره CAS :

7782-50-5


خصوصیات شیمیایی

فرمول مولکولی : CL

جرم اتمی : 35.453u

چگالی : 3.2g/L

دمای ذوب : -101.5 درجه سلسیوس

دمای جوش : -34.04 درجه سلسیوس


سایر نام ها:

کلر دیاتومیک
گاز کلر
کلر
گاز کلر منحل شده

 

کلر چیست؟

کلر خاصیت ضد عفونی کننده ای دارد که این خاصیت باعث بهبود زندگی میلیارد ها انسان در سراسر جهان شده است. از این ماده در ساخت محصولاتی از جمله: بهداشت، ایمنی، فناوری پیشرفته، تغذیه، امنیت و حمل و نقل استفاده می شود.

تاریخچه و کاربرد های کلر

از آنجایی که کلر تقریبا با هر عنصر ترکیب می شود، هرگز نمی توان آن را به صورت آزاد در طبیعت یافت. هنگامی که ویلهلم شیل، شیمی دان سوئدی کلر پیرولوزیت معدنی (MNO2) را با اسید هیدرولیک(HCI) در سال 1774 ترکیب کرد، برای اولین بار کلر تولید شد.

امروزه بیشتر کلر از طریق الکترولیزکلرید سدیم (NACI) تولید می شود. کلر معمولا به عنوان یک ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد و از آن در استخر ها و سالم سازی آب های آشامیدنی استفاده می شود. این ماده در بسیاری از فرآیند های صنعتی از جمله: تولید محصولات کاغذی، پلاستیک، رنگ، پارچه، دارو، ضد عفونی کننده ها، حشره کش ها و حلال ها استفاده می شود. کلرید سدیم معمولا به عنوان نمک شناخته می شود. کلرید هیدروژن هنگامی که با آب مخلوط شود، یک اسید قوی به نام اسید هیدروکلریک را تشکیل می دهد. سایر ترکیبات کلر عبارتند از: کلر فرم (HCI3)، تتراکلرید کربن (CCI4)، کلرید پتاسیم (KCI)، کلرید لیتیوم (LIC1)، کلرید منیزیوم (MGCI2) و دی اکسید کلر (CIO2). کلر یک ماده بسیار خطرناک است، کلر مایع، پوست را می سوزاند و کلر گازی، غشاهای مخاطی را تحریک می کند.

چرا استخر های شنا به کلر نیاز دارند؟

اکثر ما مردم می دانیم که استخر های شنا به کلر نیاز دارند. این محلول در حین تمیز نگه داشتن استخر معایبی هم دارد. چرا که کلر بیش از حد می تواند بوی نامطبوع شیمیایی ایجاد کند، پوست شمارا تحریک کند و باعث سرخی چشم ها شود. واقعیت این است که کلر یک ماده شیمیایی است که به طور گسترده ای نادرست درک شده است. نقش این ماده در سرویس بهداشتی استخرها بسیار مهم است و در صورت استفاده صحیح، کاملا بی خطر است.

کاربرد های کلر

آب

کلر به ایمن نگه داشتن آب های آشامیدنی و آب استخر ها کمک می کند. قبل از اینکه شهر ها آب های آشامیدنی را با ضد عفونی کننده های مبتنی بر کلر ضد عفونی کنند، سالانه هزاران نفر در اثر بیماری ناشی از آب مانند: وبا، تب حصبه، دیستری و هپاتیت جان خود را از دست می دادند. کلر و ضد عفونی کننده های اسپا با از بین بردن پاتوژن های ناشی از آب که می توانند منجر به بیماری شوند، در حفظ سالم بودن آب استخر کمک می کنند. نمونه ای از این بیماری ها عبارتند از: اسهال، بثورات پوست، گوش و پاهای ورزشکار.

ضد عفونی کننده ها

از این ماده برای تولید سفید کننده خانگی، که لباس ها را سفید و سطوح آشپزخانه و حمام را ضد عفونی می کند، استفاده می شود. این محلول های سفید کننده در از بین بردن میکروب ها موثر هستند و اگر روی سطوح خانه باقی بمانند، باعث بیماری افراد می شوند، از جمله: بیماری نورو ویروس و آنفولانزای فصلی.

غذا

ترکیبات کلر در صنایع غذایی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد تا باکتری ها را از بین ببرد و ضد عفونی کند. به عنوان مثال در تصفیه اب، شستن میوه ، سبزیجات و ضد عفونی کننده سطوح و... استفاده می شود.

مراقبت های سلامتی

کلر برای تولید بسیاری از داروها مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله به کاهش کلسترول، کنترل درد آرتریت و تسکین علائم آلرژی کمک می کند. همچنین این ماده را می توان در کیسه های خونی، وسایل پزشکی و بخیه های جراحی یافت. از کلر برای تولید لنز های تماس، عینک ایمنی و استنشاق های تنفسی استفاده می شود.

انرژی و محیط زیست

کلر نقش مهمی در استفاده از انرژی خورشیدی دارد. این ماده در خالص سازی سیلیکون در دانه های شن و تبدیل آن به تراشه های خورشیدی کمک می کند. پره های توربین بادی که از اپوکسی رزین های مبتنی بر کلر ساخته شده، به تبدیل انرژی باد به برق کمک می کند.

فن اوری پیشرفته

از این محلول برای تولید سریع فرآیند تلفن های هوشمند، تبلت ها و رایانه ها و همچنین تولید باتری های هیبریدی ماشین و آهن ربا ها با کارایی بالا استفاده می شود.

دفاع و اجرای قانون

از کلر برای تولید جلیقه های ضد گلوله افسران و سربازان و تولید چتر نجات، عینک دید در شب، سایبان های کابین خلبان و فناوری های هدایت موشک استفاده می شود.

حمل و نقل

از این ماده در هواپیما ها، قطارها، اتومبیل ها و قایق ها استفاده می شود. همچنین در ساخت کوسن های صندلی، ضرب گیر، کیسه هوا، ساخت پنجره های مقاوم در برابر باد، سیم و کابل، بدنه های فلزی و سیستم های ناوبری استفاده می شود.

نتیجه گیری

کلر یک عنصر شیمیایی مهمی در تصفیه آب، مواد گندزا، سفید کننده و ضد عفونی کننده به شمار می رود. همچنین این ماده در ساخت طیف وسیعی از اقلام روزمره ما کاربرد دارد.