اسید سیتریک | جوهر لیمو

 

اطلاعات فنی محصول

نام انگلیسی محصول :

CITRIC ACID

CITRIC ACID MONOHYDTARE

CITRIC ACID ANHYDROUS

شماره CAS : 

5949-29-1

77-92-9

شماره Additive :

330


خصوصیات شیمیایی

فرمول مولکولی : C6H8O7

جرم مولکولی :

آنهیدرات: 192.123g/mol

مونوهیدرات: 210.14g/mol

چگالی :

آنهیدرات: 1.665g/mL

مونوهیدرات : 1.542g/mL

دمای ذوب :   156 درجه سلسیوس

دمای جوش : 310 درجه سلسیوس


سایر نام ها:

سیتریک اسید

اسید سیتریک خشک

اسید سیتریک آبدار

اسید سیتریک مونوهیدرات

اسید سیتریک آنهیدرات

مونوهیدرات سیتریک اسید

آنهیدرات سیتریک اسید

هیدروکسی پروپان

اسید tricarboxylic

پروپانریک کربوکسیلیک اسید

مونوهیدرات اسید سیتریک

اسید هیدروکسی

پروپانریک کربوکسیلیک اسید

هیدروکسی اسید سیتریک

جوهر لیمو

 

تاریخچه اسید سیتریک:

اسید سیتریک اولین بار در سال 1784 میلادی توسط یک محقق سوئدی و از آب لیمو گرفته شد.این‌ماده بدون بو و بدون رنگ تا اوایل دهه 1900 میلادی از آب لیمو تولید می‌شد که محققان دریافتند که می‌توان آن را از قارچ "Aspergillus niger" نیز تهیه کرد که هنگام تغذیه با شکر اسیدسیتریک را ایجاد می‌کند. اسید سیتریک به دلیل خاصیت اسیدی و مزه‌ای که دارد، عملاً بعنوان ماده طعم دهنده و نگهدارنده مورد استفاده قرار می‌گیرد، بخصوص در نوشیدنی‌ها و شیرینی‌ها.همچنین از این ماده برای تثبیت یا نگهداری داروها و به‌‌عنوان ضدعفونی کننده در برابر ویروس‌ها و باکتری‌ها استفاده می‌شود. مرکبات و آب میوه‌های آن بهترین منابع طبیعی اسید سیتریک هستند. مثال‌هایی از میوه‌هایی که دارای اسید سیتریک هستند: لیمو، پرتقال، گریپ‌فروت، نارنگی و غیره. برخی میوه‌ها نیز دارای اسید سیتریک ولی با مقادیر کمتر هستند. به‌عنوان مثال: آناناس، توت‌فرنگی‌، رزبری، کرن بری، توت و گوجه فرنگی. نوشیدنی‌ها یا فرآورده‌های حاصل از این میوه‌ها نیز حاوی اسید سیتریک نیز هستند.اگرچه جز منابع طبیعی بشمار نمیرود ولی اسید سیتریک محصول جانبی تولیدپنیر، شراب و خمیرمایه است. اسید ستریک در دو نوع اسید سیتریک خشک و اسید سیتریک آبدار در بازار موجود می باشد.

بررسی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی اسید سیتریک

خواص فیزیکی

اسید سیتریک به صورت بلورهای بی بو و بی رنگ با طعم اسیدی یافت می شود. ماده جامد دارای تراکم 1.66 گرم در میلی لیتر، نقطه ذوب 153 درجه سانتیگراد و نقطه جوش 175 درجه سانتیگراد است. در آب بسیار محلول است و یک محلول مزه ترش و اسیدی می دهد.

خواص شیمیایی

اسید سیتریک یک اسید آلی ضعیف است. یک اسید تریابازیک است، زیرا دارای سه گروه COOH است که می توانند با سه مولکول باز واکنش دهند. این ماده معمولاً به صورت بی آب (بدون آب) یا به صورت مونوهیدرات (با یک مولکول آب) وجود دارد. مونوهیدرات را می توان به صورت بی آب تبدیل کرد، وقتی در دمای 78 درجه سانتی گراد گرم شود. هنگامی که تا دمای بالاتر از 175 درجه سانتیگراد گرم می شود، با از دست دادن دی اکسید کربن تجزیه می شود. اسید سیتریک به راحتی مجتمع های سیترات را با کاتیون های فلزی تشکیل می دهد.

ویژگی‌های اسیدسیتریک:

اسید سیتریک با فرمول شیمیاییC6H8O7 و در دمای اتاق، به شکل پودر بلوری سفید است و به دوشکل بی‌آب یا  منوهیدرات(آبدار) وجود دارد. شکل بدون آب آن از آب گرم حاصل می‌شود، درحالیکه اسید سیتریک از آب سرد متبلور می‌شود و اول منوهیدرات شکل می‌گیرد. با گرم کردن در دمای بالاتر از منوهیدرات را می‌توان به اسیدسیتریک بدون آب تبدیل کرد. اسیدسیتریک در اتانول در دمای به طور کامل حل می‌شود.(76 واحد اسید سیتریک در 100 واحد اتانول). از لحاظ شیمیایی اسیدسیتریک خواص دیگر کربوکسیلیک اسیدها را نیز داراست.اسیدهای آلی با یک گروه کربوکسیل مشخص می‌شوند. زمانیکه این اسید در دمای بیشتراز حرارت داده شود. به دی اکسید کربن و آب تجزیه می‌شود.

اسید سیتریک صنعتی

اسید سیتریک صنعتی: اسید سیتریک مهمترین اسید آلی است که در تناژ تولید می شود و به طور گسترده در صنایع غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه عمدتاً توسط تخمیر غوطه وری با استفاده از Aspergillus niger یا Candida sp تولید می شود.

میکرو ارگانیسم هایی که برای تولید اسید سیتریک استفاده می شوند

تعداد زیادی میکرو ارگانیسم از جمله باکتری ها، قارچ ها و مخمرها برای تولید اسید سیتریک صنعتی استفاده شده اند. با این حال، بسیاری از آنها قادر به بازده قابل قبول تجاری نیستند. این را می توان با این واقعیت توضیح داد که اسید سیتریک یک متابولیت متابولیسم انرژی است و تجمع آن فقط در شرایط عدم تعادل شدید به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد.

به کدام درجه نیاز دارید؟

اسید سیتریک در بسیاری از درجه ها وجود دارد، از جمله بی آب.نسخه بی آب کاملاً خشک است و برای اکثر برنامه ها توصیه می شود. همچنین یک درجه مونوهیدرات وجود دارد که به طور معمول در کاربردهای دارویی استفاده می شود.همچنین اسید سیتریک در اندازه های مختلفی از دانه ها، از جمله دانه ریز وجود دارد. این بهترین کاربرد را در لوازم آرایشی دارد.

چه مدت اسید سیتریک خود را حفظ خواهید کرد؟

اسید سیتریک دارای ماندگاری طولانی، به طور بالقوه 5 سال یا بیشتر در صورت نگهداری در شرایط ایده آل ذخیره سازی (تاریک،خشک، ضد هوای) است. با این وجود، تنها پس از چند ماه به دلیل خاصیت رطوبت زنی (جذب رطوبت از هوا) می تواند شروع به جمع شدن کند و باعث چسبیدن دانه ها به یکدیگر شود. این کار باعث کاهش کارایی می شود، اما ممکن است کار با اسید سیتریک را سخت تر کند، این توده ها می توانند به راحتی در دانه ها خرد شوند.

از لمس و تنفس اسید سیتریک خوداری کنید

از آنجایی که اسید سیتریک ایرانی دارای PH حدود 4.8 و خاصیت خوردگی است، نباید مستقیماً با پوست یا چشم در تماس باشید و همچنین باید از تنفس آن خودداری کنید زیرا این امر می تواند منجر به برخی آسیب ها شود. با توجه به این مسئله، این اسید در هر نوع آن نیاز به بسته بندی استاندارد و حمل و نقل ایمن دارد.

اسید سیتریک | جوهر لیمو

کاربرد اسید سیتریک در صنایع غذایی:

تولیدات پنیر:

در صنعت پنیر سازی از اسیدسیتریک استفاده می‌شود، به‌ویژه در پنیر موزارلا اسید سیتریک بعنوان کاتالیست جهت تخمیر سریع شیر استفاده می‌شود. تخمیر سریع به این منظور است که در مقادیر زیاد می‌توان پنیر بیشتری را در مدت کمتری تولید کرد.

افزایش عمرمفید:

باکتری برای زنده ماندن به (pH) پایدار نیاز دارد. اسید سیتریک با کاهشPH  محیط از رشد باکتری جلوگیری میکند در نتیجه باعث افزایش عمر مفید غذاهای فراوری شده به‌طور چشمگیری می شود. به‌عنوان مثال مرباها و ژله‌ها، غذاهای کنسروی، محصولات گوشتی و دیگر غذاها.

طعم:

اسید سیتریک علاوه بر افزایش ماندگاری نوشیدنی‌های گازدار و آبمیوه‌ها، طعم ترش خوشایندی را نیز به آن ها می‌دهد.

امولسیفایر:

اسید سیتریک مثل امولسیفایر چربی گیاهی عمل می‌کند. چون چربی‌ها لخته نمی‌شوند، این امر باعث می‌شود که بستنی و لیموناد بافت و طعم همگن و مطلوبی داشته باشند.

نوشیدنی های گازدار:

زمانی‌که اسید سیتریک با سدیم بی‌کربنات مخلوط شود، گازدار می‌شود. در واقع تقریبا 50% تولیدات اسید سیتریک در این نوع نوشیدنی­ها استفاده می‌شود. مثل نوشیدنی‌های گازدار و پودری و قرص‌های برطرف کننده اسید معده.

آب جو:

چون اسیدسیتریک یک اسید ضعیف است گاهی اوقات برای ایجاد یک محیط اسیدی  در تولیدات آبجو استفاده می‌شود.

تسریع جذب:

بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی رایج در یک محیط اسیدی بهتر کار می‌کنند. اسید سیتریک در مکمل‌های غذایی برای تسریع جذب استفاده می‌شود. همچنین بدون اسید سیتریک، قرص ویتامین C کاملاً تلخ است.

اسید سیتریک و نکات ایمنی

اسیدها هم در آزمایشگاه شیمی و هم در کارهای واقعی مانند نگه داشتن PH استخر مفید هستند. استفاده نادرست از اسیدها بسیار خطرناک است. اسیدها خورنده هستند و ممکن است سمی باشند و سو استفاده از آنها می تواند منجر به مسمومیت، سوختگی یا آسیب به دستگاه تنفسی شود. برای ایمن نگه داشتن خود و اطرافیان باید از توصیه های ایمنی اسید (اسیدی) که استفاده می کنید مطلع شوید.از عینک و دستکش استفاده کنید. دستان شما به احتمال زیاد در معرض اسید قرار دارند. چشمان شما حتی بیشتر از پوست در برابر مواد خورنده آسیب پذیر هستند. هیچ دلیلی برای به خطر انداختن آن وجود ندارد. همیشه از دستکش و عینک استفاده کنید.برای هر اسید یک صفحه داده ایمنی مواد بدست آورید. برگه اطلاعات ایمنی مواد، یک برگ مرجع است که حاوی اطلاعات مربوط به یک ماده شیمیایی خاص است. این شامل هشدارها (خورنده، منفجره، قابل اشتعال و غیره) است. همچنین روش های ایمنی مناسب برای استفاده از آن ماده شیمیایی خاص را پیشنهاد می کند. این مرجع نهایی برای استفاده ایمن از هر ماده شیمیایی از جمله اسید سیتریک است.برای دست زدن به مواد خورنده به طور مناسب لباس بپوشید. اسیدها ذاتاً خورنده هستند. اگر قصد دارید با اسیدها کار کنید باید شلوار، کفش و لباس آستین بلند بپوشید. شما همچنین باید از پیش بند آزمایشگاهی استفاده کنید تا از وارد شدن اسید به لباس شما و خوردن آن جلوگیری کند.غذا و نوشیدنی را خارج از آزمایشگاه یا محیط کار بگذارید. غذا و نوشیدنی می تواند آزمایش شما را آلوده کند. همچنین اگر مواد غذایی یا نوشیدنی خود را وارد آزمایشگاه کنید، خطر ابتلا به اسید را دارید. روش استاندارد در تمام آزمایشگاه ها این است که غذا و نوشیدنی را بیرون بگذارید.اگر در معرض اسید سیتریک هستید، باید آن را کاملاً از روی پوست شستشو دهید. هرگز سعی نکنید اسید را روی پوست خود خنثی کنید. این می تواند آسیب شدیدتری وارد کند.در صورت تماس اسید با چشم، هرچه سریعتر چشم ها را بشویید. زیرا اسید در مدت 15 ثانیه باعث سوختگی جدی می شود. پلک ها را باز نگه دارید و به مدت پانزده دقیقه چشم ها را بشویید.اسیدی که در تماس با پوست است را بشویید. لباس را برداشته سپس پانزده دقیقه دوش بگیرید.در صورت مصرف اسید سیتریک، باید با آب و پایه های قابل مصرف مانند شیر بنوشید. سعی نکنید با بازهای قوی رقیق شود.

اسید سیتریک و نکات ایمنی دفع آن

اسیدهای غلیظ را قبل از خنثی سازی رقیق کنید. اسیدهای غلیظ به شدت با بازها واکنش نشان می دهند. اسید سیتریک را به آرامی به حجم زیادی از آب (تقریباً بیست برابر حجم اسید) اضافه کنید.اسیدهایی مانند اسید سیتریک را قبل از دفع خنثی کنید. برای خنثی سازی اسید از کربنات سدیم استفاده کنید. برای اسیدهای غیرآلی (مانند اسید کلریک و اسید نیتریک)، خنثی سازی کامل می شود وقتی که محلول دیگر در اثر افزودن کربنات سدیم بیشتر حباب نزند. برای اسیدهای آلی (مانند اسید سیتریک و اسید اولئیک)، باید محلول را با نوارهای pH بررسی کنید تا خنثی سازی را تأیید کنید. پس از خنثی سازی می توانید با خیال راحت اسید را در سینک ظرفشویی بریزید. بهترین روش این است که تخلیه فاضلاب را با 20 برابر آب خارج کنید.

اسید سیتریک در مقابل آب لیمو

لیمو یکی از غنی ترین منابع تولید اسید سیتریک است که به طور طبیعی وجود دارد، اما آب لیمو و اسید سیتریک یکی نیستند. تفاوت اسید سیتریک با آب لیمو در این است که اسید سیتریک یک ترکیب اسید غلیظ است، در حالی که آب لیمو حاوی اسید سیتریک، آب، ویتامین C و سایر مولکول ها است. آب لیمو همچنین دارای ارزش غذایی است، اما اسید سیتریک فاقد مواد مغذی و کالری بسیار کمی است.می توان آن را به صورت عمده خریداری کرد و ماندگاری بالایی دارد.

خرید آنلاین اسید سیتریک

 اسید سیتریک از طریق فروشگاه های مختلف در دسترس است.مکانی که برای خرید اسید سیتریک انتخاب می کنید، بستگی به این دارد که قصد استفاده از آن را داری و چه مقدار می خواهید خریداری کنید. در بسیاری از برنامه های مختلف استفاده می شود، بنابراین شما می توانید آن را در همه جا از فروشگاه های صنایع دستی گرفته تا فروشگاه های مواد غذایی محلی خود پیدا کنید. بخاطر داشته باشید که همه فرم هایی که پیدا می کنید، برای افزودن به غذا مناسب نیستند. برچسب ها را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که هنگام خرید برای غذا، برچسب "درجه غذایی" را خریداری کرده اید.بسته به نحوه استفاده از این محصول همه کاره می توانید با خرید آنلاین اسید سیتریک در اندازه های مختلف خریداری کنید. به راحتی می توانید خرید آنلاین اسید سیتریک را انجام دهید.

فروش عمده اسید سیتریک

یافتن محل خرید اسید سیتریک به صورت عمده اولین قدم برای صرفه جویی در هزینه و در عین حال تضمین دریافت مواد با کیفیت مورد نیاز است. استفاده های بی شماری از این محصول وجود دارد. شرکت پرشین یوتاب امکان سفارش را آسان کرده و حتی در خریدهای عمده صرفه جویی بیشتری وجود دارد. ما می توانیم اطمینان حاصل کنیم که هر آنچه را که نیاز دارید، دریافت می کنید. امروز سفارش خود را ثبت کنید و بهترین کیفیت را با بهترین قیمت دریافت کنید. ممکن است علاقه مند به خرید اسید سیتریک برای آزمایش های آزمایشگاهی باشید، که می توانید آن را به صورت بی آب (بدون آب) یا به صورت مونوهیدرات خریداری کنید.

قیمت اسید سیتریک و نحوه سفارش

قیمت اسید سیتریک خشک ممکن است با قیمت اسید سیتریک آبدار متفاوت باشد. جهت استعلام قیمت و خرید اسید سیتریک می توانید با واحد فروش پرشین یوتاب تماس بگیرید.

 


مقالات مرتبط

جولای 8, 2021
ليموناد و اسيد سيتريک چه فوايدی دارند؟

ليموناد و اسيد سيتريک چه فوايدی دارند؟

ليموناد و اسيد سيتريک چه فوايدی دارند؟ ليموناد و اسيد سيتريک چه فوايدی دارند؟ لیموناد یک نوشیدنی تازه است که […]
جولای 7, 2021
اسپری اسید سیتریک چیست؟

اسپری اسید سیتریک چیست؟

اسپری اسید سیتریک چیست؟ این مقاله اسپری اسید سیتریک چیست؟ ، را بررسی می کند. اسید سیتریک غیر سمی و […]
جولای 4, 2021
اسید سیتریک قوی یا ضعیف؟

اسید سیتریک قوی یا ضعیف؟

اسید سیتریک قوی یا ضعیف؟ پاسخ، یک اسید ضعیف است. قدرت یک اسید اندازه گیری تمایل آن برای اهدای یون […]
جولای 4, 2021
فرمول اسید سیتریک

فرمول اسید سیتریک

فرمول اسید سیتریک قصد داریم در این مقاله شما را با فرمول اسید سیتریک آشنا کنیم. مولکول اسید سیتریک دارای […]
ژوئن 22, 2021
بررسی نسبت مولی اسید سیتریک

بررسی نسبت مولی اسید سیتریک

بررسی نسبت مولی اسید سیتریک، در نمونه هایی در متن زیر آورده شده است. نسبت های مولی، نسبت واکنش دهنده […]
ژوئن 19, 2021
اسید سیتریک از کجا بخرم

اسید سیتریک از کجا بخرم

اسید سیتریک از کجا بخرم ، بستگی به کاربردی که از این ماده انتظار دارید، را دارد. اسید سیتریک از […]
ژوئن 17, 2021
اسید سیتریک در چه دمایی تولید می شود

اسید سیتریک در چه دمایی تولید می شود

برای دانستن اینکه اسید سیتریک در چه دمایی تولید می شود ، با متن زیر همراه شوید. در سال های […]
ژوئن 15, 2021
اسید سیتریک در سطح جهانی چقدر مصرف دارد؟

اسید سیتریک در سطح جهانی چقدر مصرف دارد؟

پاسخ سوال اسید سیتریک در سطح جهانی چقدر مصرف دارد؟ ، را در متن زیر مطالعه کنید. اسید سیتریک یکی […]