اسید آسکوربیک (ویتامین ث)

 

اطلاعات فنی محصول

نام انگلیسی محصول :

ASCORBIC ACID

شماره CAS :

50-81-7

شماره Additive :

300


خصوصیات شیمیایی

فرمول مولکولی : C6H8O6

جرم مولکولی : 176.12g/mol

چگالی :  1.694g.cm³

دمای ذوب : 192-190 درجه سلسیوس

دمای جوش : 553 درجه سلسیوس


سایر نام ها:

اسید اسکوربیک

اسکوربیک اسید

آسکوربیک اسید

ویتامین سی

ویتامین C

ویتامین ث

 

اسید آسکوربیک (ویتامین ث) چیست؟

اسید اسکوربیک یک ماده کاهش دهنده و آنتی اکسیدان قوی است که در مبارزه با عفونت های باکتریایی، تشکیل کلاژن در بافت فیبری، دندان ها، استخوان ها، پوست ها و مویرگ ها عمل می کند. این ماده در میوه ها، مرکبات و سبزیجات یافت می شود. ویتامینC از طریق رژیم غذایی دریافت می شود. ویتامین C (اسید اسکوربیک) یک ویتامین محلول در آب است که در سبزیجات سبز و میوه ها یافت می شود. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ویتامینC ، در فیزیولوژیک یا با دوزهای بالا، باعث صدمات حاد کبد و زردی می شود.

تاریخچه اسید اسکوربیک

ویتامین C در سال 1912 کشف شد، و در سال 1933 ترکیب شد. و این اولین ویتامینی است که ترکیب می شود. اندکی پس از آن تادس رایشتین موفق شد ویتامین را به صورت عمده با آنچه که الان به آن فرآیند رایشتین می گویند، ترکیب کند. این امر باعث ارزان شدن تولید انبوه ویتامین C شد. در سال 1934 هافمن-لاروشه ویتامین C مصنوعی را با نام تجاری Redoxon عرضه کرد و شروع به فروش آن به عنوان یک مکمل غذایی کرد.

کاربردهای اسید اسکوربیک

نانوایی

در نانوایی ها از اسید اسکوربیک به عنوان یک ماده افزودنی استفاده می شود، یا توسط آسیاب مستقیما به آرد یا توسط خمیر مایه به خود خمیر اضافه می شود. این ماده به دلیل خواصی که دارد به ماندگاری بالا نان کمک می کند. نانوایان صنعتی بزرگ مانند Kingsmill وBehovis هر دو از اسید اسکوربیک استفاده می کنند. استفاده از اسید اسکوربیک در نانوایی های صنعتی می تواند به بازده سود بیشتر، کاهش زمان تولید، و رضایت بیشتر خریدار کمک کند. (ماندگاری بیشتر، باعث می شود تعداد نان های آسیب دیده در حمل و نقل کاهش پیدا کند.)

نوشیدنی

در مراحل تولید نوشیدنی هایی مانند آب میوه، میوه ها خرد می شوند، فشرده، پالپ و صاف می شوند. متاسفانه این فرآیند، بسیاری از ویتامین های میوه ها را از بین می برد. برخی از تولید کنندگان آب میوه ها و سایر نوشیدنی ها از اسید اسکوربیک به عنوان یک افزودنی طبیعی استفاده می کنند.

میوه ها

هنگامی که میوه در معرض اکسیژن قرار دارد، فرآیند اکسیداسیون آغاز می شود. این فرآیند باعث قهوه ای شدن میوه می شود، و میوه ای که قهوه ای شود یا باید دور ریخته شود یا اینکه توسط مشتریان رد شود. استفاده از اسید اسکوربیک در این محصولات، فرآیند اکسیداسیون را کند می کند. این اسید به عنوان یک ماده نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال: می تواند از قهوه ای شدن رنگ آن جلوگیری کند، خطر ابتلا به کپک، رشد میکروب ها را کاهش داده و در نهایت باعث حفظ و شادابی محصول شود.

گوشت ها

همانطور که در فرآوری میوه از اسید اسکوربیک استفاده شده، در برخی محیط ها برای جلوگیری از اکسیداسیون شدن گوشت ها نیز استفاده می شود. هنگامی که گوشت اکسید می شود، قهوه ای شدن آن شروع می شود. خوردن این گوشت بی خطر است. اما با این حال بسیاری از سوپر مارکت ها، رستوران ها، قصاب ها و سایر مراکز فروش گوشت در این شرایط آن را نمی پذیرند. استفاده کردن از اسید اسکوربیک به عنوان ماده نگهدارنده روند اکسیداسیون را به تاخیر می اندازد و باعث می شود گوشت تازه به نظر برسد.

تصفیه آب

تصفیه خانه های آب برای از بین بردن باکتری ها از کلر استفاده می کنند. این ماده در خنثی کردن باکتری ها موثر است و آب را برای نوشیدن، سالم نگه می دارد. محلول کلر که به دنبال تصفیه آب، تخلیه می شود، میتواند زندگی آبزیان را مختل کند. محبوب ترین روش از بین بردن کلر این است آب را در ظرفی با در باز در محیط بیرون قرار داده تا هوا و نور خورشید به مرور زمان کلر را از بین ببرد. این عمل در رابطه با حجم بالا وقت گیر است و امکان پذیر نیست. اسید اسکوربیک یک روش شیمیایی موثر، برای خنثی کردن کلر است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. برای کلر زدایی استفاده از اسید اسکوربیک بسیار ایمن و موثر تر از استفاده شیمیایی مبتنی بر گوگرد است. استفاده اسید اسکوربیک با آسکوربات سدیم باعث می شود، آب کلر دار به صورت ایمن و سالم وارد رودخانه ها شود.

بهداشت و تغذیه

رایج ترین و محبوب ترین کاربرد ویتامینC ، استفاده از آن در مکمل ها است. این مکمل ها اغلب به صورت پودر یا قرص برای محافظت از سلول ها، حفظ پوست سالم،  افزایش زمان بهبودی سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر بیماری های  مشابه استفاده می شود. با بیشتر شدن آگاهی مردم نسبت به سلامتی و راه حل های مقرون به صرفه، استفاده از مکمل های ویتامینC بسیار افزایش یافته است.

اسید اسکوربیک بی خطر است؟

FDA مانند اسید اسکوربیک ، مواد افزودنی غذایی و رنگی را به طور جدی کنترل می کند تا خطری نداشته باشد.FDA به عنوان ماده نگهدارنده شیمیایی در غذاها و مکمل غذایی شناخته شده است و اظهار دارد که اسید اسکوربیک یک ماده بی خطر است.

تفاوت بین ویتامین C و اسید اسکوربیک چیست؟

از نظر شیمیایی ویتامین C و اسید اسکوربیک یکسان هستند. اسید اسکوربیک مصنوعی که در آزمایشگاه تولید می شود، همان ویتامین C است که به طور طبیعی در پرتقال و لیمو وجود دارد.


مقالات مرتبط

اکتبر 15, 2020
اسید آسکوربیک msds

اسید آسکوربیک msds

توضیحات مختصری در مورد اسید آسکوربیک msds در این مقاله ذکر شده است.اسید آسکوربیک (ویتامین C) به عنوان یک ویتامین […]
اکتبر 13, 2020
اسید اسکوربیک در قرص ویتامین ث (C)

اسید اسکوربیک در قرص ویتامین ث (C)

اسید آسکوربیک چیست؟ اسید اسکوربیک (شکل SKOR bik AS) نوعی ویتامین C است که به طور طبیعی دیده می شود. […]
اکتبر 11, 2020
اسید اسکوربیک در مصارف غیر غذایی

اسید اسکوربیک در مصارف غیر غذایی

اسید اسکوربیک چیست؟ اسید اسکوربیک یک ماده مغذی است که بدن انسان برای عملکرد درست و سالم ماندن به مقدار […]
اکتبر 10, 2020
اسید اسکوربیک ایرانی

اسید اسکوربیک ایرانی

اسید اسکوربیک چیست ؟ ویتامین C (اسید اسکوربیک) یک ویتامین است. برخی از حیوانات می توانند ویتامین C خود را […]
اکتبر 7, 2020
اسید اسکوربیک صنعتی

اسید اسکوربیک صنعتی

اسید اسکوربیک صنعتی در نان، تصفیه آب، نوشیدنی ها، فراوری میوه، …کاربرد دارد.این اسید، افزودنی و ماده غذایی محبوبی است […]
اکتبر 6, 2020
تاریخچه اسید اسکوربیک

تاریخچه اسید اسکوربیک

تاریخچه اسید اسکوربیک به سفرهای دریایی و بیماری اسکوربوت برمی گردد.کسانی که در وعده های غذایی مقوی را مصرف می […]
اکتبر 4, 2020
اسید اسکوربیک در مکمل های غذایی

اسید اسکوربیک در مکمل های غذایی

اسید اسکوربیک در مکمل های غذایی وجود دارد و ویتامین موجود در غذا است.ویتامین C که با نام اسید اسکوبیک نیز […]
آگوست 22, 2020
Everything about ascorbic acid

همه چیز درباره آسکوروبیک اسید

اسید اسکوربیک اسید اسکوربیک بصورت ویتامین محلول در آب است. این ماده یک آنتی اکسیدان قوی است که در مبارزه […]