اسید فسفریک

 

اطلاعات فنی محصول

نام انگلیسی محصول :

PHOSPHORIC ACID

شماره CAS : 

7664-38-2

شماره Additive :

338


خصوصیات شیمیایی

فرمول مولکولی : H3PO4

جرم مولکولی : 97.994g/mol

چگالی : 1.6845g/mL

دمای ذوب :   42-40 درجه سلسیوس

دمای جوش : 212 درجه سلسیوس


سایر نام ها:

اسید ارتوفسفریک

فسفریک اسید

اسید فسفریک ،>= 25٪ محلول آبی

اسید اورتوفسفریک ،>= 25٪

اسید فسفریک سفید

ارتوفسفریک اسید

اسید فسفریک 10٪ 

فسفریک اسید 5٪ محلول

اسید فسفریک 75٪

اسید فسفریک 75-95٪

اسید فسفریک 70٪

فسفریک اسید 85٪

فسفات هیدروژن > = 25٪

افزودنی قیر

اسید فسفریک 81٪

اسید فسفریک> = 25٪

اسید فسفریک 10٪

اسید فسفریک سفید> = 25٪

اسید فسفریک 75-95

 

اسید فسفریک چیست؟

اسید فسفریک یک مایع بلوری بی رنگ و بی بو است. این اسید به نوشیدنی ها نوعی طعم تند می بخشد و از رشد کردن باکتری هایی که می توانند به راحتی در محلول قندی تکثیر شوند، جلوگیری می کند. بیشتر خاصیت اسیدی نوشابه ناشی از اسید فسفریک است. این اسید از فسفر معدنی تهیه می شود، که به طور معمول در بدن نیز یافت می شود. اسید فسفریک به همراه کلسیم کار می کند و باعث تقویت استخوان ها و دندان ها می شود. همچنین به بهبود عملکر کلیه، نحوه استفاده و ذخیره انرژی در بدن نیز کمک می کند.

تاریخچه اسید فسفریک

تاریخچه اسید فسفریک روند طولانی در پی داشته است.هنیگ برند (حدود 1630 تا 1710) یک بازرگان و کیمیاگر در هامبورگ آلمان بود که در حدود سال 1669 فسفر را کشف کرد. مانند دیگر کیمیاگران آن زمان، برند به دنبال "سنگ فیلسوف" بود، ماده ای که گویا تغییر شکل داده است. فلزات پایه (مانند سرب) به طلا تبدیل می شود. مانند بسیاری از قبل از او، او به آب علاقه داشت (H 2O) و سعی می کرد آن را با صدها مواد مختلف دیگر ترکیب کند. در حدود سال 1669 او بقایای ادرار را روی کوره گرم کرد تا جایی که رنگ آن قرمز شد. او مایع را در یک شیشه ریخت و روی آن را پوشاند، رنگ آن سبز کم رنگ شد. آنچه او جمع كرد فسفر بود كه به يوناني به معناي "نوربر" نام نهاد. فسفر باید برای کیمیاگران یک ماده تحریک کننده باشد. او محصول کشفی خود را، مخفی نگه داشت و با آن تلاش کرد تا از آن برای تولید طلا استفاده کند.

اسید فسفریک صنعتی

اسید فسفریک یک ماده شیمیایی مهم صنعتی است که به عنوان یک واسطه در صنعت کود، برای تصفیه سطح فلز در صنعت متالورژی و به عنوان یک افزودنی غذایی در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. صنعت اسید فسفریک در اروپا، آسیا و آمریکا بسیار گسترش یافته است. اسیدها مانند اسیدهای فسفریک (H3PO4)، گوگرد (H2SO4)، نیتریک (HNO3)، هیدروکلریک (HCl) و استیک (CH3COOH) به طور گسترده ای در بسیاری از صنایع کاربرد دارند، مانند: شیمیایی، کودهای شیمیایی، شستشوی مواد معدنی، تصفیه آب، پالایش نفت، تولید مواد غذایی و فلز.آپاتیت مهمترین فسفات است که در تولید اسید فسفرریک در درجه صنعتی و غذایی کاربرد دارد. این ماده عمدتاً از نوع فلوراید و هیدروکسید است. هر دو سنگ حاوی ناخالصی های زیادی هستند: فلوراید (F−)، کلرید (Cl−)، اکسیدهای آهن و آلومینیوم (Fe2O3 ، Al2O3). پیریت ها (سولفید آهن، FeS) و مواد آلی است. این ها در مراحل تولید دخالت می کنند، کیفیت اسید فسفریک را مختل می کنند و باعث افزایش خوردگی و خراب شدن مواد فلزی و پلاستیکی مورد استفاده برای ساخت تجهیزات و روکش های لاستیکی برای دیواره های راکتور می شوند.

تأثیر کنترل pH در درمان اسید فسفریک اکسید تیتانیوم و خاصیت پودر آن ها

محاسبه PH اسید فسفریک بر روی پوست: اکسید تیتانیوم که فعالیت فوتوکاتالیستی دارد به عنوان یک رنگدانه سفید برای مواد آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد. درجه خاصی از سبوم روی پوست توسط پرتوهای فرابنفش در نور خورشید تجزیه می شود. در این کار، اکسید تیتانیوم با اسید فسفریک در pH مختلف از بین می رود تا یک رنگدانه سفید جدید برای لوازم آرایشی ترکیب شود. ترکیب شیمیایی، خواص پودر، فعالیت فوتوکاتالیستی، فاز رنگ و نرمی مورد بررسی قرار گرفت. مواد به دست آمده درجه XRD اکسید تیتانیوم را نشان داد، با این حال، این شدت اوج با درمان اسید فسفریک ضعیف شد. این نمونه ها بدون گرم شدن و در دمای 100 درجه سانتیگراد گرم می شوند، ذرات کوچک با اندازه زیر میکرومتر را شامل می شوند. فعالیت فوتوکاتالیستی پودرهای بدست آمده با استفاده از اسید فسفریک در pH 4 و 5 برای محافظت از سبوم روی پوست ضعیف است.

اسید فسفریک و فرآیند مرطوب

اسید فسفریک (H3PO4، همچنین به اسید ارتو فسفریک یا اسید فسفریک (V) معروف است) یک اسید معدنی است. اسید ارتو فسفریک به اسید فسفریک گفته می شود که در آن از پیشوند ارتو برای متمایز کردن اسید از اسیدهای فسفریک مرتبط استفاده می شود که اسیدهای پلی فسفریک نامیده می شوند. اسید ارتو فسفریک، هنگامی که خالص است، در دمای اتاق و فشار محکم است. رایج ترین منبع اسید فسفریک یک محلول آبی 85٪ است که بی رنگ و محلول است اما به اندازه کافی اسیدی و خورنده است. به دلیل درصد بالای اسید فسفریک در این معرف، حداقل مقداری از اسید ارتوفسفریک در اسیدهای پلی فسفریک متراکم می شوند. به خاطر برچسب زدن و سادگی، 85٪ این اسید را مانند تمام اسیدهای ارتو فسفریک نشان می دهند. محلول های آبی رقیق اسید فسفریک در ارتوفرم وجود دارد.اسید فسفریک (H3PO4) را می توان با استفاده از یک فرآیند حرارتی یا مرطوب تولید کرد. با این حال، اکثر اسید فسفریک با استفاده از روش فرآیند مرطوب تولید می شود. اسید فسفریک فرآیند مرطوب برای تولید کود استفاده می شود. اسید فسفریک در فرآیند حرارتی معمولاً در ساخت مواد شیمیایی با درجه بالا مورد استفاده قرار می گیرد که به خلوص بسیار بالاتری نیاز دارند. تولید اسید فسفریک در فرآیند مرطوب، مقدار قابل توجهی آب خنک کننده اسیدی با غلظت بالای فسفر و فلوراید ایجاد می کند. این آب اضافی در استخرهای خنک کننده جمع آوری می شود که برای ذخیره موقت بارندگی اضافی برای تبخیر متعاقب آن استفاده می شود و اجازه می دهد تا چرخش مجدد آب فرآوری شده برای استفاده مجدد از گیاه مورد استفاده قرار گیرد.

خطرات مرتبط با سلامتی اسید فسفریک

اسید فسفریک در صورت تماس پوستی، تماس چشمی و خوردن می تواند بسیار خطرناک باشد. استنشاق کردن آن می تواند باعث ایجاد سوزش شود. همچنین این ماده شیمیایی می تواند باعث آسیب به پوست، چشم، دهان و دستگاه تنفسی شود.( به دلیل خطرات احتمالی ناشی از این ماده شیمیایی‌، مراقبت هنگام استفاده از آن بسیار مهم است.) تماس مکرر با غبار اسید فسفریک می تواند منجر به سوزش مزمن چشم، سوزش شدید پوست یا زیاد شدن مشکلات تنفسی شود.

ایمنی و کمک های اولیه اسید فسفریک

هنگام استنشاق اسید فسفریک از دستگاه بخار معتبر استفاده ‌کنید، همچنین باید از محافظ صورت، دستکش و چکمه استفاده شود.

اسید فسفریک با درجه و کاربرد های مختلف

فسفریک اسید یک جامد سفید است. در محلول آبی، اسید به عنوان یک اسید تری تروتیک رفتار می کند و دارای سه اتم هیدروژن قابل یونیزاسیون است. یون های هیدروژن به طور متوالی از بین می روند. این اسید قوی تر از اسید استیک است اما نسبت به اسید سولفوریک و اسید هیدروکلریک ضعیف تر است. یون H2PO4 یک اسید ضعیف است، و HPO4 2 یک اسید بسیار ضعیف است.

در صورت مواجه با اسید فسفریک، دستورالعمل کمک های اولیه زیر را دنبال کنید

استنشاق: در محیط های آلوده قرار نگیرید و تحت نظر پزشک باشید.

تماس چشمی: در صورت داشتن لنز های تماس آن ها را بردارید. بلافاصله بعد از آن حداقل 15 دقیقه چشم های خود را با آب فراوان بشویید و تحت نظر پزشک باشید.

تماس پوستی: صورت خود را با آب و صابون بشورید. از نرم کننده استفاده کنید، چون پوست شما توسط این اسید تحریک شده است. فورا به پزشک مراجعه کنید.

بلعیدن: هرگز خود را وادار به استفراغ نکنید. هرگز به فردی که بیهوش شده است چیزی را نخورانید. یا چیزی را وارد دهانش نکنید. فورا به پزشک مراجعه کنید.

اسید فسفریک

ذخیره سازی ایمن و دفع اسید فسفریک

اسید فسفریک را در محلی با تهویه مطبوع و مناسب که از رطوبت دور است، ذخیره کنید. این اسید را از مواد ناسازگار مانند مواد اکسید کننده، فلزات و مواد قابل احتراق دور نگه دارید. این ماده شیمیایی باید با استفاده از یک بسته پلی اتیلن قوی، در یک ظرف فلزی نگه داری شود. و همچنین آن را باید طبق پروتکل های بهداشتی دفع کرد.

اسید فسفریک در غذاها

اسید فسفریک یک افزودنی غذایی رایج، که با کاهش تراکم مواد معدنی استخوان ها همراه است‌. ماده ای بی رنگ و بی بو است، که در کود ها و مواد شوینده و همچنین در مواد غذایی و نوشیدنی ها استفاده می شود.

نوشیدنی بدون الکل

بیش ترین مصرف اسید فسفریک در نوشابه است. این ماده در گاز دار شدن نوشابه نقش دارد. در نوشابه های زلال به جای اسید فسفریک، از اسید سیتریک استفاده می شود. علاوه بر این بسیاری از نوشیدنی های ورزشی، چای های سرد و نوشیدنی های دارای طعم میوه حاوی اسید فسفریک هستند.

محصولات لبنی

نمک اسید فسفریک در بسیاری از محصولات لبنی برای اصلاح پروتئین ها وتغییر PH در تولید با کیفیت محصول مورد استفاده قرار می گیرد. افزودن فسفات های حاصل از اسید فسفریک به پنیر باعث تولید محصولات با ماندگاری بالا می شود. فسفات و اسید فسفریک را می توان در شیر، آب دوغ و ... یافت.

جوش شیرین

نمک های اسید فسفریک با جوش شیرین ترکیب می شوند تا بکینگ پودر تولید شود. و این یک ماده ترکیبی است که دربسیاری از کالاهای پخته شده وجود دارد. کالاهای پخته شده که در آن به جای مخمر از پودر جوش شیرین استفاده می شود، احتمالا حاوی فسفات هستند. تمامی این افزودنی ها در لیست مواد تشکیل دهنده بسته های غذایی وجود دارند.

غذاهای فرآوری شده

سایر غذاهایی که ممکن است حاوی اسید فسفریک باشند شامل غلات، آب های طعم دار، قهوه های آماده و گوشت های فرآوری شده هستند. برای افزایش رطوبت و طعم بسیاری از محصولات گوشت و مرغ آن ها را با محلول های نمکی تقویت می کنند. همچنین این محلول ها حاوی نمک فسفریک یا فسفات هستند. برای شناسایی افزودنی های مواد غذایی حاوی فسفر، مانند دی کلسیم فسفات، هگزا متا فسفات، سدیم فسفات و تری کلسیم فسفات، لیست مواد تشکیل دهنده را در بسته های غذایی بخوانید.

اسید فسفریک %85

اسید فسفریک یک ماده چند منظوره است که برای تغذیه گیاه، تنظیمPH و تجهیزات آبیاری (بخصوص خطوط قطره ای) استفاده می شود. اسید فسفریک یک منبع کارآمد فسفر برای گیاهان است، این اسید برای تغذیه ( محصولات گلخانه ای، محصولات مزارع باز و میوه درختان نیز مناسب است.)

اسید فسفریک درسلول های سوختی 

سلول های سوختی حاوی اسید فسفریک اولین سلول های سوختی بودند که از نظر تجاری سودمند شدند. طبق اطلاعات وزرات انرژی ایالات متحده، بیش از 270 سلول سوخت اسید فسفریک در برنامه های ثابت ایالات متحده و خارج منتشر شدند. برای اولین بار در دهه 1960 برای استفاده از شاتل فضایی، PAFCSتولید شد.

آیا می توانید اسید فسفریک را در فاضلاب بریزید؟

اسید فسفریک یک ماده افزودنی "غذایی" است زیرا اسیدیته آن، از رشد میکروارگانیسم ها جلوگیری می کند. اگر آن را در فاضلاب بریزید، نباید مسئله اسیدیته آن باشد.

مزایای اسید فسفریک

شامل %100 مواد مغذی گیاهی است.

عاری از کلرید، سدیم و سایر عناصر مضر برای گیاهان

عاری از مواد نا محلول

برای تولید محلول های مغذی مناسب است.

آیا اسید فسفریک مضر است؟

فسفر به تنهایی یکی از مواد مورد نیاز بدن انسان است و به طور طبیعی، در بسیاری از غذاها یافت می شود. ولی از اسید فسفوریک به عنوان افزودنی استفاده می شود؛ پس اسید فسفریک در رژِم غذایی اکثر افراد استفاده می شود. بدن یک شخص بالغ به فسفر نیاز دارد، اما مقدار زیاد آن می تواند مشکلاتی در بدن ایجاد کند. پوکی استخوان و بیماری های قلبی از جمله مشکلات ناشی از ورود فسفر بیش از حد به بدن هستند. علاوه بر این، فسفر زیاد در بدن می تواند میزان کلسیم را در بدن کاهش دهد و منجر به تحلیل رفتن استخوان شود. همچنین می تواند توانایی بدن شما را برای استفاده از سایر مواد معدنی مانند آهن، روی و منیزیم مختل کند. اسید فسفریک حاوی فسفر است و با استفاده زیاد از اسید فسفریک، فسفر زیادی را به بدن خود وارد می کنید که می تواند مشکل ساز باشد. ولی استفاده از میزان متعادل فسفریک اسید، منجر به تقویت و حفظ سلامت دندانها و استخوانها می شود.

چرا تولیدکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی از این ماده شیمیایی استفاده می کنند؟

آنها از آن استفاده می کنند تا به محصولات فرآوری شده خود طعم تیزتر و تند تری بدهند. علاوه بر این، به عنوان ماده نگهدارنده عمل نیز می کند.بسیاری از موارد استفاده معمول از اسید فسفریک وجود دارد. این ترکیب را می توان در نوشیدنی های کولا، چای های یخ زده بطری و کنسرو شده، نوشیدنی های قهوه و کنسرو شده، میله های غلات صبحانه، خامه های غیر لبنی و همچنین محصولات مرغ و گوشت تقویت شده یافت.

آیا اسید فسفریک به رنگ آسیب می رساند؟

اسید فسفریک (مانند بتن) تاثیری در رنگ نخواهد داشت. آن را با آب خنثی کنید، خشک کنید و سپس قبل از استفاده از لایه رویی با پاک کننده موم / چربی پاک کنید.

اسید فسفریک با آلومینیوم چه می کند؟

به منظور ایجاد پوشش سطحی که امکان چسبندگی مناسب رنگ را فراهم کند، صرفاً استفاده از اسید فسفریک روی آلومینیوم نتیجه ای نخواهد داشت. از آنجا که یک پوشش نازک و نامرئی از اکسید آلومینیوم بر روی سطح وجود دارد، فلز در برابر خوردگی از هوا بی اثر می ماند.

نقش اسید فسفریک در سنتز آسپرین چیست؟

نقش اسید فسفریک در سنتز آسپرین. اسید فسفریک به عنوان یک کاتالیزور برای کمک به تسریع واکنش عمل می کند. اسید فسفریک به سایر اتمهای اطراف خود پروتونهای H+ اهدا می کند و آن را به یک پروتون تبدیل می کند. بنابراین، به عنوان یک کاتالیزور، پروتون ها را منتقل می کند.

اسيد فسفريك ٨٥٪؜ پرشين يوتاب چرا بهترين است؟

اسید فسفریک 85% به صورت مایع است. 85 درصد وزن آن اسید فسفریک و 15 درصد وزن آن را آب تشکیل می دهد. در ساخت کودها و شوینده ها و در فرآوری مواد غذایی استفاده می شود. اسید فسفریک 85٪ با کیفیت غذایی معمولاً برای کنترل و تنظیم pH در انواع غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شود. این ماده شیمیایی در سطح مواد غذایی است و نباید از آن به عنوان یک اسید خطرناک تعبیر اشتباه شود. یک محلول غلیظ که می تواند برای استفاده در تجزیه و تحلیل دی اکسید گوگرد با استفاده از روش آسپیراسیون تا 25٪ رقیق شود.شرکت پرشین یوتاب یک شرکت تخصصی در زمینه واردات محصولات غذایی و آشامیدنی است. اسید فسفریک 85% پرشین یوتاب از بهترین و با کیفیت ترین نمونه های این اسید است. از این اسید می توانید با خیال راحت در محصولات غذایی خود استفاده کنید. این ماده از استانداردهای ایمنی و بهداشتی برخوردار است.برای خرید و اطلاع از قیمت این محصول با کارشناسان پرشین یوتاب تماس بگیرید و با اطمینان از کیفیت اسید فسفریک 85%، آن را از این شرکت خریداری کنید.

فروش اسید فسفریک

شرکت پرشین یوتاب فعال در زمینه فروش مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی، آماده ارائه خدمات در حوزه فروش اسید فسفریک با قیمت مناسب و کیفیت عالی و در مقادیر دلخواه به مشتریان می باشد. جهت اطلاع از قیمت محصول اسید فسفریک می توانید با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید.ما با فروش اسید فسفریک عالی خود را به شما ثابت میکنیم.

خرید و قیمت اسید فسفریک

معمولا خرید اسید فسفریک از راه های گوناگون انجام می شود، شما می توانید برای راحتی خرید، آن را از فروشگاه های محلی خریداری کنید. با این حال شما می توانید خرید اسید فسفریک را به صورت آنلاین از فروشگهای آنلاین انجام دهید. در خرید اسید فسفریک برای کاری که می خواهید انجام دهید دقت کنید. اسید فسفریک کاربرد های مختلفی دارد.ما به نیاز مشتریان خود احترام می گذاریم و محصولاتی با کیفیت بالا ارائه می دهیم. اسید فسفریک شرکت پرشین یوتاب دارای کیفیت بالا و قیمت مناسب است. برای اطلاع دقیق از قیمت محصولات با واحد خرید و فروش شرکت تماس حاصل فرمایید.

 


مقالات مرتبط

مارس 8, 2021
فروش اسید فسفریک 85% بلژیکی

فروش اسید فسفریک 85% بلژیکی

در پرشین یوتاب فروش اسید فسفریک 85% بلژیکی با بهترین کیفیت صورت می گیرد.ما بسته به نیازهای فنی، اقتصادی و […]
مارس 7, 2021
متنوع ترین اسید فسفریک مخصوص کشاورزی

متنوع ترین اسید فسفریک مخصوص کشاورزی

متنوع ترین اسید فسفریک مخصوص کشاورزی را با پرشین یوتاب تجربه کنید.ما اسید فسفریک های متنوعی برای کاربردهای متفاوت را […]
مارس 3, 2021
ناگفته های اسید فسفریک

ناگفته های اسید فسفریک

ناگفته های اسید فسفریک ، با ما گفتنی می شود.اسید فسفریک (PA) یک ماده شیمیایی مهم صنعتی است که به […]
ژانویه 2, 2021
اسید فسفریک در ضد حریق کردن برخی سطوح

اسید فسفریک در ضد حریق کردن برخی سطوح

این مقاله وجود اسید فسفریک در ضد حریق کردن برخی سطوح را بررسی می کند.اسید فسفریک مایعی شفاف و بدون […]
دسامبر 29, 2020
اسید فسفریک در پاک کننده های صابونی و غیر صابونی

اسید فسفریک در پاک کننده های صابونی و غیر صابونی

با کاربرد اسید فسفریک در پاک کننده های صابونی و غیر صابونی در این مقاله آشنا می شویم.اسید ارتوفسفریک ( […]
دسامبر 28, 2020
اسید فسفریک در جرمگیری سطوح و تمیز کردن فلزات

اسید فسفریک در جرمگیری سطوح و تمیز کردن فلزات

یکی از کاربردهای اسید فسفریک در جرمگیری سطوح و تمیز کردن فلزات است.اسید فسفریک مایعی شفاف، بی رنگ و بدون […]
دسامبر 27, 2020
اسید فسفریک در تصفیه پساب ها

اسید فسفریک در تصفیه پساب ها

اسید فسفریک  در تصفیه پساب ها ، برای از بین بردن تخلیه آلاینده ها به محیط زیست کاربرد دارد.این اسید […]
دسامبر 12, 2020
اسید فسفریک در نوشابه های گازدار

اسید فسفریک در نوشابه های گازدار

به دلایل زیادی اسید فسفریک در نوشابه های گازدار یک عنصر محبوب است. یک تنظیم کننده اسید و عامل تغذیه […]