اسید فسفریک

 

اطلاعات فنی محصول

نام انگلیسی محصول :

PHOSPHORIC ACID

شماره CAS : 

7664-38-2

شماره Additive :

338


خصوصیات شیمیایی

فرمول مولکولی : H3PO4

جرم مولکولی : 97.994g/mol

چگالی : 1.6845g/mL

دمای ذوب :   42-40 درجه سلسیوس

دمای جوش : 212 درجه سلسیوس


سایر نام ها:

اسید ارتوفسفریک

فسفریک اسید

اسید فسفریک ،>= 25٪ محلول آبی

اسید اورتوفسفریک ،>= 25٪

اسید فسفریک سفید

ارتوفسفریک اسید

اسید فسفریک 10٪ 

فسفریک اسید 5٪ محلول

اسید فسفریک 75٪

اسید فسفریک 75-95٪

اسید فسفریک 70٪

فسفریک اسید 85٪

فسفات هیدروژن > = 25٪

افزودنی قیر

اسید فسفریک 81٪

اسید فسفریک> = 25٪

اسید فسفریک 10٪

اسید فسفریک سفید> = 25٪

اسید فسفریک 75-95

 

اسید فسفریک چیست؟

اسید فسفریک یک مایع بلوری بی رنگ و بی بو است. این اسید به نوشیدنی ها نوعی طعم تند می بخشد و از رشد کردن باکتری هایی که می توانند به راحتی در محلول قندی تکثیر شوند، جلوگیری می کند. بیشتر خاصیت اسیدی نوشابه ناشی از اسید فسفریک است. این اسید از فسفر معدنی تهیه می شود، که به طور معمول در بدن نیز یافت می شود. اسید فسفریک به همراه کلسیم کار می کند و باعث تقویت استخوان ها و دندان ها می شود. همچنین به بهبود عملکر کلیه، نحوه استفاده و ذخیره انرژی در بدن نیز کمک می کند.

خطرات مرتبط با سلامتی اسید فسفریک

اسید فسفریک در صورت تماس پوستی، تماس چشمی و خوردن می تواند بسیار خطرناک باشد. استنشاق کردن آن می تواند باعث ایجاد سوزش شود. همچنین این ماده شیمیایی می تواند باعث آسیب به پوست، چشم، دهان و دستگاه تنفسی شود.( به دلیل خطرات احتمالی ناشی از این ماده شیمیایی‌، مراقبت هنگام استفاده از آن بسیار مهم است.) تماس مکرر با غبار اسید فسفریک می تواند منجر به سوزش مزمن چشم، سوزش شدید پوست یا زیاد شدن مشکلات تنفسی شود.

ایمنی و کمک های اولیه اسید فسفریک

هنگام استنشاق اسید فسفریک از دستگاه بخار معتبر استفاده ‌کنید، همچنین باید از محافظ صورت، دستکش و چکمه استفاده شود.

در صورت مواجه با اسید فسفریک، دستورالعمل کمک های اولیه زیر را دنبال کنید:

استنشاق: در محیط های آلوده قرار نگیرید و تحت نظر پزشک باشید.

تماس چشمی: در صورت داشتن لنز های تماس آن ها را بردارید. بلافاصله بعد از آن حداقل 15 دقیقه چشم های خود را با آب فراوان بشویید و تحت نظر پزشک باشید.

تماس پوستی: صورت خود را با آب و صابون بشورید. از نرم کننده استفاده کنید، چون پوست شما توسط این اسید تحریک شده است. فورا به پزشک مراجعه کنید.

بلعیدن: هرگز خود را وادار به استفراغ نکنید. هرگز به فردی که بیهوش شده است چیزی را نخورانید. یا چیزی را وارد دهانش نکنید. فورا به پزشک مراجعه کنید.

ذخیره سازی ایمن و دفع اسید فسفریک

اسید فسفریک را در محلی با تهویه مطبوع و مناسب که از رطوبت دور است، ذخیره کنید. این اسید را از مواد ناسازگار مانند مواد اکسید کننده، فلزات و مواد قابل احتراق دور نگه دارید. این ماده شیمیایی باید با استفاده از یک بسته پلی اتیلن قوی، در یک ظرف فلزی نگه داری شود. و همچنین آن را باید طبق پروتکل های بهداشتی دفع کرد.

اسید فسفریک در غذاها

اسید فسفریک یک افزودنی غذایی رایج، که با کاهش تراکم مواد معدنی استخوان ها همراه است‌. ماده ای بی رنگ و بی بو است، که در کود ها و مواد شوینده و همچنین در مواد غذایی و نوشیدنی ها استفاده می شود.

نوشیدنی بدون الکل

بیش ترین مصرف اسید فسفریک در نوشابه است. این ماده در گاز دار شدن نوشابه نقش دارد. در نوشابه های زلال به جای اسید فسفریک، از اسید سیتریک استفاده می شود. علاوه بر این بسیاری از نوشیدنی های ورزشی، چای های سرد و نوشیدنی های دارای طعم میوه حاوی اسید فسفریک هستند.

محصولات لبنی

نمک اسید فسفریک در بسیاری از محصولات لبنی برای اصلاح پروتئین ها وتغییر PH در تولید با کیفیت محصول مورد استفاده قرار می گیرد. افزودن فسفات های حاصل از اسید فسفریک به پنیر باعث تولید محصولات با ماندگاری بالا می شود. فسفات و اسید فسفریک را می توان در شیر، آب دوغ و ... یافت.

جوش شیرین

نمک های اسید فسفریک با جوش شیرین ترکیب می شوند تا بکینگ پودر تولید شود. و این یک ماده ترکیبی است که دربسیاری از کالاهای پخته شده وجود دارد. کالاهای پخته شده که در آن به جای مخمر از پودر جوش شیرین استفاده می شود، احتمالا حاوی فسفات هستند. تمامی این افزودنی ها در لیست مواد تشکیل دهنده بسته های غذایی وجود دارند.

غذاهای فرآوری شده

سایر غذاهایی که ممکن است حاوی اسید فسفریک باشند شامل غلات، آب های طعم دار، قهوه های آماده و گوشت های فرآوری شده هستند. برای افزایش رطوبت و طعم بسیاری از محصولات گوشت و مرغ آن ها را با محلول های نمکی تقویت می کنند. همچنین این محلول ها حاوی نمک فسفریک یا فسفات هستند. برای شناسایی افزودنی های مواد غذایی حاوی فسفر، مانند دی کلسیم فسفات، هگزا متا فسفات، سدیم فسفات و تری کلسیم فسفات، لیست مواد تشکیل دهنده را در بسته های غذایی بخوانید.

اسید فسفریک %85

اسید فسفریک یک ماده چند منظوره است که برای تغذیه گیاه، تنظیمPH و تجهیزات آبیاری (بخصوص خطوط قطره ای) استفاده می شود. اسید فسفریک یک منبع کارآمد فسفر برای گیاهان است، این اسید برای تغذیه ( محصولات گلخانه ای، محصولات مزارع باز و میوه درختان نیز مناسب است.)

اسید فسفریک درسلول های سوختی 

سلول های سوختی حاوی اسید فسفریک اولین سلول های سوختی بودند که از نظر تجاری سودمند شدند. طبق اطلاعات وزرات انرژی ایالات متحده، بیش از 270 سلول سوخت اسید فسفریک در برنامه های ثابت ایالات متحده و خارج منتشر شدند. برای اولین بار در دهه 1960 برای استفاده از شاتل فضایی، PAFCSتولید شد.

مزایای اسید فسفریک

شامل %100 مواد مغذی گیاهی است.

عاری از کلرید، سدیم و سایر عناصر مضر برای گیاهان

عاری از مواد نا محلول

برای تولید محلول های مغذی مناسب است.

آیا اسید فسفریک مضر است؟

فسفر به تنهایی یکی از مواد مورد نیاز بدن انسان است و به طور طبیعی، در بسیاری از غذاها یافت می شود. ولی از اسید فسفوریک به عنوان افزودنی استفاده می شود؛ پس اسید فسفریک در رژِم غذایی اکثر افراد استفاده می شود. بدن یک شخص بالغ به فسفر نیاز دارد، اما مقدار زیاد آن می تواند مشکلاتی در بدن ایجاد کند. پوکی استخوان و بیماری های قلبی از جمله مشکلات ناشی از ورود فسفر بیش از حد به بدن هستند. علاوه بر این، فسفر زیاد در بدن می تواند میزان کلسیم را در بدن کاهش دهد و منجر به تحلیل رفتن استخوان شود. همچنین می تواند توانایی بدن شما را برای استفاده از سایر مواد معدنی مانند آهن، روی و منیزیم مختل کند. اسید فسفریک حاوی فسفر است و با استفاده زیاد از اسید فسفریک، فسفر زیادی را به بدن خود وارد می کنید که می تواند مشکل ساز باشد. ولی استفاده از میزان متعادل فسفریک اسید، منجر به تقویت و حفظ سلامت دندانها و استخوانها می شود.

نتیجه گیری

اسید فسفریک که به آن اسید ارتوفسفریک نیز گفته می شود یکی از اسید های پر کاربردی است که در بیشتر محصولاتی که ما روزانه از آن ها استفاده می کنیم یافت می شود. اسید فسفریک علاوه بر داشتن کاربرد های فراوان خطراتی نیز به همراه دارد.

 


مقالات مرتبط

اکتبر 20, 2020
اسيد فسفريك ٨٥٪؜ پرشين يوتاب چرا بهترين است؟

اسيد فسفريك ٨٥٪؜ پرشين يوتاب چرا بهترين است؟

اسيد فسفريك ٨٥٪؜ پرشين يوتاب چرا بهترين است؟ اسید فسفریک یک مایع بلوری بی رنگ و بدون بو است. به […]
اکتبر 15, 2020
اسيد فسفريك خوراكي را بيشتر بشناسيم

اسيد فسفريك خوراكي را بيشتر بشناسيم

برای اینکه اسيد فسفريك خوراكي را بيشتر بشناسيم ، این مقاله را مرور می کنیم.از اسید فسفریک 85 به بالا […]
اکتبر 14, 2020
اسید فسفریکmsds

اسید فسفریکmsds

نکته ای که در مورد اسید فسفریکmsds باید مورد توجه قرار بگیرد این است که اسید فسفریک به عنوان یک […]
اکتبر 13, 2020
خرید و قیمت اسید فسفریک

خرید و قیمت اسید فسفریک

معمولا خرید اسید فسفریک از راه های گوناگون انجام می شود، شما می توانید برای راحتی خرید، آن را از […]
اکتبر 12, 2020
فروش و قیمت اسید فسفریک

فروش و قیمت اسید فسفریک

اسید فسفریک چیست؟ اسید فسفریک یک اسید معدنی بی رنگ و بدون بو است. فرمول شیمیایی اسید فسفریک H3PO4 است. […]
اکتبر 12, 2020
قیمت اسید فسفریک 85 صنعتی

قیمت اسید فسفریک 85 صنعتی

اسید فسفریک چیست؟ اسید فسفریک 85٪ به عنوان اسید ارتو فسفریک شناخته می شود، مایع شفاف، بی رنگ تا زرد […]
اکتبر 5, 2020
اسید فسفریک در مواد شیمیایی

اسید فسفریک در مواد شیمیایی

اسید فسفریک چیست؟ اسید فسفریک (H3PO4) از نظر ارزش تولید، اسید معدنی پیشرو و تولید شده است و از نظر […]
اکتبر 5, 2020
انواع اسید فسفریک ها را بشناسیم

انواع اسید فسفریک ها را بشناسیم

اسید فسفریک چیست؟ اسید فسفریک، هر یک از سه ترکیب شیمیایی تشکیل شده از فسفر، اکسیژن و هیدروژن است. معمول […]