اسید فسفریک

 

اطلاعات فنی محصول

نام انگلیسی محصول :

PHOSPHORIC ACID

شماره CAS : 

7664-38-2

شماره Additive :

338


خصوصیات شیمیایی

فرمول مولکولی : H3PO4

جرم مولکولی : 97.994g/mol

چگالی : 1.6845g/mL

دمای ذوب :   42-40 درجه سلسیوس

دمای جوش : 212 درجه سلسیوس


سایر نام ها:

اسید ارتوفسفریک

فسفریک اسید

اسید فسفریک ،>= 25٪ محلول آبی

اسید اورتوفسفریک ،>= 25٪

اسید فسفریک سفید

ارتوفسفریک اسید

اسید فسفریک 10٪ 

فسفریک اسید 5٪ محلول

اسید فسفریک 75٪

اسید فسفریک 75-95٪

اسید فسفریک 70٪

فسفریک اسید 85٪

فسفات هیدروژن > = 25٪

افزودنی قیر

اسید فسفریک 81٪

اسید فسفریک> = 25٪

اسید فسفریک 10٪

اسید فسفریک سفید> = 25٪

اسید فسفریک 75-95

 

اسید فسفریک چیست؟

اسید فسفریک یک مایع بلوری بی رنگ و بی بو است. این اسید به نوشیدنی ها نوعی طعم تند می بخشد و از رشد کردن باکتری هایی که می توانند به راحتی در محلول قندی تکثیر شوند، جلوگیری می کند. بیشتر خاصیت اسیدی نوشابه ناشی از اسید فسفریک است. این اسید از فسفر معدنی تهیه می شود، که به طور معمول در بدن نیز یافت می شود. اسید فسفریک به همراه کلسیم کار می کند و باعث تقویت استخوان ها و دندان ها می شود. همچنین به بهبود عملکر کلیه، نحوه استفاده و ذخیره انرژی در بدن نیز کمک می کند.

انواع اسید فسفریک

اسید فسفریک، که به آن اسید ارتو فسفریک نیز گفته می شود، یک اسید تری پروتیک است که به صورت مایع متراکم وجود دارد. این ماده تحریک کننده یا خورنده پوست، چشم و سایر غشاهای مخاطی انسان و حیوانات آزمایشگاهی است. هر چند نمکهای آن پتانسیل تحریک پذیری به میزان قابل توجهی پایین تر از خود نشان می دهند. وقتی از طریق مسیر استنشاق در معرض قرار می گیرند، سمیت متوسطی در موش ها به وجود میاورد. اسید فسفریک نه ژنوتوکسیک است و نه سرطان زا، اما گزارش شده است که نمکهای فسفات برای تقویت فعالیت مواد سرطان زا شناخته شده است. اسید فسفریک به عنوان یک افزودنی غذایی به انواع نوشیدنی های کولا از علاقه قابل توجهی برخوردار بوده و با توجه به پتانسیل اثرات مضر، بحث و جدال زیادی ایجاد کرده است.

تاریخچه اسید فسفریک

تاریخچه اسید فسفریک روند طولانی در پی داشته است.هنیگ برند (حدود 1630 تا 1710) یک بازرگان و کیمیاگر در هامبورگ آلمان بود که در حدود سال 1669 فسفر را کشف کرد. مانند دیگر کیمیاگران آن زمان، برند به دنبال "سنگ فیلسوف" بود، ماده ای که گویا تغییر شکل داده است. فلزات پایه (مانند سرب) به طلا تبدیل می شود. مانند بسیاری از قبل از او، او به آب علاقه داشت (H 2O) و سعی می کرد آن را با صدها مواد مختلف دیگر ترکیب کند. در حدود سال 1669 او بقایای ادرار را روی کوره گرم کرد تا جایی که رنگ آن قرمز شد. او مایع را در یک شیشه ریخت و روی آن را پوشاند، رنگ آن سبز کم رنگ شد. آنچه او جمع كرد فسفر بود كه به يوناني به معناي "نوربر" نام نهاد. فسفر باید برای کیمیاگران یک ماده تحریک کننده باشد. او محصول کشفی خود را، مخفی نگه داشت و با آن تلاش کرد تا از آن برای تولید طلا استفاده کند.

اسید فسفریک صنعتی

اسید فسفریک یک ماده شیمیایی مهم صنعتی است که به عنوان یک واسطه در صنعت کود، برای تصفیه سطح فلز در صنعت متالورژی و به عنوان یک افزودنی غذایی در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. صنعت اسید فسفریک در اروپا، آسیا و آمریکا بسیار گسترش یافته است. اسیدها مانند اسیدهای فسفریک (H3PO4)، گوگرد (H2SO4)، نیتریک (HNO3)، هیدروکلریک (HCl) و استیک (CH3COOH) به طور گسترده ای در بسیاری از صنایع کاربرد دارند، مانند: شیمیایی، کودهای شیمیایی، شستشوی مواد معدنی، تصفیه آب، پالایش نفت، تولید مواد غذایی و فلز.آپاتیت مهمترین فسفات است که در تولید اسید فسفرریک در درجه صنعتی و غذایی کاربرد دارد. این ماده عمدتاً از نوع فلوراید و هیدروکسید است. هر دو سنگ حاوی ناخالصی های زیادی هستند: فلوراید (F−)، کلرید (Cl−)، اکسیدهای آهن و آلومینیوم (Fe2O3 ، Al2O3). پیریت ها (سولفید آهن، FeS) و مواد آلی است. این ها در مراحل تولید دخالت می کنند، کیفیت اسید فسفریک را مختل می کنند و باعث افزایش خوردگی و خراب شدن مواد فلزی و پلاستیکی مورد استفاده برای ساخت تجهیزات و روکش های لاستیکی برای دیواره های راکتور می شوند.

خصوصیات و حقیقت هایی درباره اسید فسفریک

همه چیز درباره اسید فسفریک که باید بدانید:

• این ماده جامد بلوری سفید در خالص ترین فرم و در تولید سنگ های فسفات استفاده می شود.

• فسفریک اسید یک اسید بی بو است و دارای نقطه جوش 158 درجه سانتیگراد و نقطه ذوب 42.35 درجه سانتیگراد است.

• اسید فسفریک به روشی متفاوت از سایر اسیدهای معدنی واکنش نشان می دهد زیرا دارای 3 اتم H است که قابل تعویض و اسیدی هستند.

• این ماده با واکنش پایه ها می تواند سه نوع مختلف نمک را تشکیل دهد.

• این ماده در آب و الکل محلول است و شایع ترین منابع آن یک محلول آبی 85٪ است.

حقایق دیگر درباره این اسید:

PH اسید فسفریک= 1.5

تراکم اسید فسفریک = 1.8741

تأثیر کنترل pH در درمان اسید فسفریک اکسید تیتانیوم و خاصیت پودر آن ها

محاسبه PH اسید فسفریک بر روی پوست: اکسید تیتانیوم که فعالیت فوتوکاتالیستی دارد به عنوان یک رنگدانه سفید برای مواد آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد. درجه خاصی از سبوم روی پوست توسط پرتوهای فرابنفش در نور خورشید تجزیه می شود. در این کار، اکسید تیتانیوم با اسید فسفریک در pH مختلف از بین می رود تا یک رنگدانه سفید جدید برای لوازم آرایشی ترکیب شود. ترکیب شیمیایی، خواص پودر، فعالیت فوتوکاتالیستی، فاز رنگ و نرمی مورد بررسی قرار گرفت. مواد به دست آمده درجه XRD اکسید تیتانیوم را نشان داد، با این حال، این شدت اوج با درمان اسید فسفریک ضعیف شد. این نمونه ها بدون گرم شدن و در دمای 100 درجه سانتیگراد گرم می شوند، ذرات کوچک با اندازه زیر میکرومتر را شامل می شوند. فعالیت فوتوکاتالیستی پودرهای بدست آمده با استفاده از اسید فسفریک در pH 4 و 5 برای محافظت از سبوم روی پوست ضعیف است.

اسید فسفریک و فرآیند مرطوب

اسید فسفریک (H3PO4، همچنین به اسید ارتو فسفریک یا اسید فسفریک (V) معروف است) یک اسید معدنی است. اسید ارتو فسفریک به اسید فسفریک گفته می شود که در آن از پیشوند ارتو برای متمایز کردن اسید از اسیدهای فسفریک مرتبط استفاده می شود که اسیدهای پلی فسفریک نامیده می شوند. اسید ارتو فسفریک، هنگامی که خالص است، در دمای اتاق و فشار محکم است. رایج ترین منبع اسید فسفریک یک محلول آبی 85٪ است که بی رنگ و محلول است اما به اندازه کافی اسیدی و خورنده است. به دلیل درصد بالای اسید فسفریک در این معرف، حداقل مقداری از اسید ارتوفسفریک در اسیدهای پلی فسفریک متراکم می شوند. به خاطر برچسب زدن و سادگی، 85٪ این اسید را مانند تمام اسیدهای ارتو فسفریک نشان می دهند. محلول های آبی رقیق اسید فسفریک در ارتوفرم وجود دارد.اسید فسفریک (H3PO4) را می توان با استفاده از یک فرآیند حرارتی یا مرطوب تولید کرد. با این حال، اکثر اسید فسفریک با استفاده از روش فرآیند مرطوب تولید می شود. اسید فسفریک فرآیند مرطوب برای تولید کود استفاده می شود. اسید فسفریک در فرآیند حرارتی معمولاً در ساخت مواد شیمیایی با درجه بالا مورد استفاده قرار می گیرد که به خلوص بسیار بالاتری نیاز دارند. تولید اسید فسفریک در فرآیند مرطوب، مقدار قابل توجهی آب خنک کننده اسیدی با غلظت بالای فسفر و فلوراید ایجاد می کند. این آب اضافی در استخرهای خنک کننده جمع آوری می شود که برای ذخیره موقت بارندگی اضافی برای تبخیر متعاقب آن استفاده می شود و اجازه می دهد تا چرخش مجدد آب فرآوری شده برای استفاده مجدد از گیاه مورد استفاده قرار گیرد.

خطرات مرتبط با سلامتی اسید فسفریک

اسید فسفریک در صورت تماس پوستی، تماس چشمی و خوردن می تواند بسیار خطرناک باشد. استنشاق کردن آن می تواند باعث ایجاد سوزش شود. همچنین این ماده شیمیایی می تواند باعث آسیب به پوست، چشم، دهان و دستگاه تنفسی شود.( به دلیل خطرات احتمالی ناشی از این ماده شیمیایی‌، مراقبت هنگام استفاده از آن بسیار مهم است.) تماس مکرر با غبار اسید فسفریک می تواند منجر به سوزش مزمن چشم، سوزش شدید پوست یا زیاد شدن مشکلات تنفسی شود.

ایمنی و کمک های اولیه اسید فسفریک

هنگام استنشاق اسید فسفریک از دستگاه بخار معتبر استفاده ‌کنید، همچنین باید از محافظ صورت، دستکش و چکمه استفاده شود.

اسید فسفریک با درجه و کاربرد های مختلف

فسفریک اسید یک جامد سفید است. در محلول آبی، اسید به عنوان یک اسید تری تروتیک رفتار می کند و دارای سه اتم هیدروژن قابل یونیزاسیون است. یون های هیدروژن به طور متوالی از بین می روند. این اسید قوی تر از اسید استیک است اما نسبت به اسید سولفوریک و اسید هیدروکلریک ضعیف تر است. یون H2PO4 یک اسید ضعیف است، و HPO4 2 یک اسید بسیار ضعیف است.

در صورت مواجه با اسید فسفریک، دستورالعمل کمک های اولیه زیر را دنبال کنید

استنشاق: در محیط های آلوده قرار نگیرید و تحت نظر پزشک باشید.

تماس چشمی: در صورت داشتن لنز های تماس آن ها را بردارید. بلافاصله بعد از آن حداقل 15 دقیقه چشم های خود را با آب فراوان بشویید و تحت نظر پزشک باشید.

تماس پوستی: صورت خود را با آب و صابون بشورید. از نرم کننده استفاده کنید، چون پوست شما توسط این اسید تحریک شده است. فورا به پزشک مراجعه کنید.

بلعیدن: هرگز خود را وادار به استفراغ نکنید. هرگز به فردی که بیهوش شده است چیزی را نخورانید. یا چیزی را وارد دهانش نکنید. فورا به پزشک مراجعه کنید.

تفاوت فسفر آلی و فسفر معدنی

بارز ترین تفاوت فسفر آلی و فسفر معدنی

• این نوع فسفر به طور طبیعی در غذا وجود دارد.

• فسفر آلی هم در غذاهای حیوانی و هم در گیاهان یافت می شود.

• وقتی فسفر ارگانیک می خورید، فقط 40٪ -60٪ فسفر جذب می شود.

• این نوع فسفر در برچسب مواد غذایی یافت نمی شود.

فسفر معدنی (فسفر پنهان یا اضافه شده)

• این نوع فسفر به منظور خاص مانند بهبود رنگ، عطر و طعم یا ثبات، در طی فرآوری به غذاها اضافه می شود.

• غذاهای رایج که فسفر معدنی دارند غذاهای فراوری شده، راحت و سریع هستند.

• بیش از 90٪ فسفر معدنی ممکن است بعد از خوردن غذا جذب شود.

• اتصال دهنده ها می توانند به کاهش میزان جذب فسفر کمک کنند.

• این نوع فسفر در برچسب های مواد غذایی، در قسمت مواد تشکیل دهنده ذکر شده است.

اسید فسفریک یک اسید ضعیف است

اسید فسفریک تحت تجزیه جزئی در محلول آبی قرار می گیرد تا غلظت کمی از یون های هیدروژن تولید شود. بنابراین، اسید فسفریک یک اسید ضعیف است. به عبارت دیگر، این ماده یک اسید قوی نیست.

چگونه می توان اسید فسفریک را خنثی کرد؟

برای خنثی سازی اسید فسفریک، فقط کافیست محلول قلیایی مانند (سودا و آمونیاک) را صرف نظر از شرایط قلیایی قوی یا ضعیف آب و هوا را اضافه کنید. از سوی دیگر، یک ماده شیمیایی پایه را در اسید فسفریک مانند اکسید منیزیم حل کنید.

آیا جوش شیرین اسید فسفریک را خنثی می کند؟

جوش شیرین (بی کربنات سدیم) چندان محلول در آب نیست. ابتدا آن را با آب سرد شستشو می دهند تا بیشتر اسید از بین برود، محلول حاوی کمی جوش شیرین برای خنثی کردن آثار اسید فسفریک باقی مانده کافی است.

آیا اسید فسفریک به بتن آسیب می رساند؟

رایج ترین اسیدهایی که برای تمیز کردن بتن و آجر استفاده می شوند، اسید کلریدریک (موریاتیک) و اسید فسفریک هستند. اگر لکه عمیق تر از سطح بتن باشد، اسید تراشی آن را از بین نمی برد. همچنین پوشش های قبلی، رسوبات روغنی و سایر مواد نامحلول در آب را حذف نمی کند.

 اسید فسفریک در متالورژی 

پوشش های تبدیل شیمیایی برای محافظت در برابر خوردگی بر روی سطوح فولادی و آلومینیومی اعمال می شود. محلول های فسفاته حاوی اسید فسفریک با افزودنی های فعال ویژه برای محافظت از وسایل نقلیه فولادی، مبلمان اداری، هواپیماها، کشتی ها و ماشین آلات تجاری و نظامی استفاده می شود. پوشش تبدیل فسفات به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد تا محافظت خوبی در برابر خوردگی ورق فولادی به‌ویژه در صنعت خودرو ایجاد کند. اسید فسفریک در کاربردهای متالورژی، برای درمان تکمیلی ورق های فولادی مورد استفاده برای بدنه اتومبیل های فولادی و ماشین آلات فولادی استفاده می شود.  

لایه فسفات متشکل از کریستال های متعدد در اندازه های مختلف است که حاکی از وجود فضای خالی بین این کریستال ها است. اسید فسفریک برای حذف زنگ از سطوح خورده استفاده می شود. پوشش فسفات سیاه مقاومت در برابر خوردگی آنها را بهبود می بخشد. محلول های اسید فسفریک برای تمیز کردن تجهیزات و ماشین آلات در کارخانه های صنعتی، به عنوان مثال، کارخانه های لبنی استفاده می شود. سلول های سوختی برای تولید برق با اسید فسفریک به عنوان یک الکترولیت مایع کار می کنند. 

تهیه هالیدهای هیدروژن با اسید فسفریک

اسید فسفریک با هالیدها واکنش می دهد و گاز هیدروژن هالید مربوطه را تشکیل می دهد. (دودهای بخاردار هنگام گرم شدن مخلوط واکنش مشاهده می شود) که این یک روش معمول برای تهیه آزمایشگاهی هالیدهای هیدروژن است.

اسید فسفریک

ذخیره سازی ایمن و دفع اسید فسفریک

اسید فسفریک را در محلی با تهویه مطبوع و مناسب که از رطوبت دور است، ذخیره کنید. این اسید را از مواد ناسازگار مانند مواد اکسید کننده، فلزات و مواد قابل احتراق دور نگه دارید. این ماده شیمیایی باید با استفاده از یک بسته پلی اتیلن قوی، در یک ظرف فلزی نگه داری شود. و همچنین آن را باید طبق پروتکل های بهداشتی دفع کرد.

اسید فسفریک در مواد شوینده و پاک کننده

فسفات ها، ترکیبات ساخته شده از اسید فسفریک هستند و عمدتا به عنوان سازنده در مواد شوینده به طور گسترده ای استفاده می شوند. سازنده ترکیبی است که باعث افزایش کارایی مواد شوینده می شود.

اسید فسفریک که به عنوان ماده اسیدی استفاده می شود، برای از بین بردن زنگ زدگی روی اکثر انواع لکه های حمام کاملاً خوب عمل می کند. در محصولات تجاری، اسید فسفریک در پاک کننده های وان، کاشی ها، سینک ظرفشویی و کاسه توالت یافت می شود.

اسید فسفریک در دهان شویه

برای تنظیم pH می توان از اسید فسفریک استفاده کرد. در محصولات دهانشویه فلوراید از آن به همراه سدیم یا دی سدیم فسفات استفاده می شود تا به حفظ PH یا اسیدیته محصول کمک کند. وقتی اسید فسفریک با فلوراید و دی سدیم فسفات ترکیب شود، محلول فلوراید فسفات اسیدی را تشکیل می دهد، این محلول باعث ترمیم مجدد ماده و جلوگیری از انحلال مینای دندان می شود.

استفاده از اسید فسفریک در تصفیه آب

سال هاست که محققان محصولات مختلفی را برای استفاده در تصفیه آب تولید کرده اند.

اسید فسفریک برای تصفیه آب های زیرزمینی  که در معرض آهن و منگنز هستند، استفاده می شود. این آب ها به عنوان "آب قرمز" (از آهن) و "آب سیاه" (از منگنز) شناخته می شوند. وقتی آهن و منگنز در معرض اکسیژن قرار می گیرند، آب را اکسید کرده و تغییر رنگ می دهند. این باعث ایجاد لکه های زنگ از آهن یا لکه های سیاه مایل به قهوه ای از منگنز می شود که در اطراف لوله های وان حمام یا لباس های شسته شده دیده می شود.

برای جلوگیری از این شرایط از اسید فسفریک استفاده می کنند که حضور آهن و منگنز را در آب آشامیدنی به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

اسید فسفریک در نرم کننده های پارچه

نرم کننده های پارچه و آب اغلب حاوی اسید فسفریک هستند. اسید فسفریک یون های کلسیم و منیزیم را از آب خارج می کند تا یون ها از رسوبات چسبیده به پارچه ها جلوگیری کنند.

استرهای اسید فسفریک، که عوامل ضد استاتیک آنیونی هستند، در نرم کننده های پارچه ای کاتیونی معمولی، برای افزودن به چرخه آبکشی ماشین های لباسشویی اتوماتیک خانگی یا برای شستشوی نهایی در فرآیند تصفیه پارچه های صنعتی استفاده می شوند. استفاده از این استرها، تجمع الکتریسیته ساکن پارچه های مصنوعی، به ویژه نایلون، را به میزان قابل توجهی با پنبه کاهش می یابد و نرم شدن افزایش می یابد. ترکیبات ترجیحاً به شکل محلول های آبی، پراکندگی یا امولسیون هستند.

اسید فسفریک مورد استفاده در از بین بردن زنگ زدگی

در میان انواع مختلف اسیدها، از اسید فسفریک معمولاً در از بین بردن زنگ زدگی از فلزاتی مانند آهن، فولاد و غیره استفاده می شود. معمولاً، هنگامی که این اسید استفاده می شود با زنگ زدگی واکنش داده و آهن قهوه ای مایل به قرمز را به طور معمول به اکسید فریک ( اکسید آهن) تبدیل می کند، یک ترکیب سیاه رنگ که اکنون فریک فسفات است. این ماده سیاه فسفات فریک به راحتی از بین می رود.

اسید فسفریک مورد استفاده در محصولات مراقبت های شخصی

اسید فسفریک در تولید طیف گسترده ای از محصولات مراقبت شخصی کاملاً لازم است. برخی از آنها شامل محصولات پاک کننده، محصولات حمام، رایحه، محصولات مراقبت از مو و رنگ، محصولات ناخن، آرایش و سایر محصولات مراقبت از پوست است. از طرف دیگر، اسید فسفریک نیز در کنترل سطح pH این محصولات استفاده می شود.

اسید فسفریک مورد استفاده در داروسازی

این اسید بیشتر به عنوان واسطه در داروسازی استفاده می شود. یکی از زمینه های اصلی استفاده از اسید فسفریک در دندانپزشکی است. این ماده به عنوان محلول اچ استفاده می شود و معمولاً برای تمیز کردن دندان ها استفاده می شود. از دیگر کاربردهای اسید فسفریک می توان به سفیدکننده دندان یا مایعات شستشوی دهان اشاره کرد. اسید فسفریک نیز معمولاً در داروهای ضد تهوع استفاده می شود.

اسید فسفریک در غذاها

اسید فسفریک یک افزودنی غذایی رایج، که با کاهش تراکم مواد معدنی استخوان ها همراه است‌. ماده ای بی رنگ و بی بو است، که در کود ها و مواد شوینده و همچنین در مواد غذایی و نوشیدنی ها استفاده می شود.

نوشیدنی بدون الکل

بیش ترین مصرف اسید فسفریک در نوشابه است. این ماده در گاز دار شدن نوشابه نقش دارد. در نوشابه های زلال به جای اسید فسفریک، از اسید سیتریک استفاده می شود. علاوه بر این بسیاری از نوشیدنی های ورزشی، چای های سرد و نوشیدنی های دارای طعم میوه حاوی اسید فسفریک هستند.

نوشیدنی های جایگزین فسفریک اسید

برخی از نوشیدنی های موجود در بازار از اسید فسفریک استفاده نمی کنند یا از مقادیر بسیار کمی استفاده می کنند. اگر می‌خواهید مصرف اسید فسفریک را کاهش دهید، نوشیدنی‌های گازدار شفاف مانند زنجبیل، نوشابه‌های لیمو و سلتزرهای طعم‌دار همگی گزینه‌های خوبی هستند. آب سلتزر ساده نیز حاوی اسید فسفریک نیست.

محصولات لبنی

نمک اسید فسفریک در بسیاری از محصولات لبنی برای اصلاح پروتئین ها وتغییر PH در تولید با کیفیت محصول مورد استفاده قرار می گیرد. افزودن فسفات های حاصل از اسید فسفریک به پنیر باعث تولید محصولات با ماندگاری بالا می شود. فسفات و اسید فسفریک را می توان در شیر، آب دوغ و ... یافت.

جوش شیرین

نمک های اسید فسفریک با جوش شیرین ترکیب می شوند تا بکینگ پودر تولید شود. و این یک ماده ترکیبی است که دربسیاری از کالاهای پخته شده وجود دارد. کالاهای پخته شده که در آن به جای مخمر از پودر جوش شیرین استفاده می شود، احتمالا حاوی فسفات هستند. تمامی این افزودنی ها در لیست مواد تشکیل دهنده بسته های غذایی وجود دارند.

غذاهای فرآوری شده

سایر غذاهایی که ممکن است حاوی اسید فسفریک باشند شامل غلات، آب های طعم دار، قهوه های آماده و گوشت های فرآوری شده هستند. برای افزایش رطوبت و طعم بسیاری از محصولات گوشت و مرغ آن ها را با محلول های نمکی تقویت می کنند. همچنین این محلول ها حاوی نمک فسفریک یا فسفات هستند. برای شناسایی افزودنی های مواد غذایی حاوی فسفر، مانند دی کلسیم فسفات، هگزا متا فسفات، سدیم فسفات و تری کلسیم فسفات، لیست مواد تشکیل دهنده را در بسته های غذایی بخوانید.

اسید فسفریک %85

اسید فسفریک یک ماده چند منظوره است که برای تغذیه گیاه، تنظیمPH و تجهیزات آبیاری (بخصوص خطوط قطره ای) استفاده می شود. اسید فسفریک یک منبع کارآمد فسفر برای گیاهان است، این اسید برای تغذیه ( محصولات گلخانه ای، محصولات مزارع باز و میوه درختان نیز مناسب است.)

حالت اسید فسفریک

انواع اسید فسفریک: اسید فسفریک (fos-FOR-ik AS-id) در دمایی دقیقاً بالاتر از دمای اتاق ذوب می شود (حدود 20 درجه سانتیگراد؛ 68 درجه فارنهایت)، بنابراین انتظار می رود در آن شرایط به صورت جامد وجود داشته باشد. اسید فسفریک به عنوان جامد، یک ماده بلوری سفید است و تمایل زیادی به جذب رطوبت از هوا دارد. در حقیقت، اسید فسفریک نیز ممکن است به صورت مایع فوق سرد در دمای اتاق ظاهر شود. مايع فوق خنك شده مايعي است كه در دماي پايين تر از نقطه انجماد خود در حالت مايع باقي بماند و در آن دما انتظار مي رود جامد باشد. اسید فسفریک به عنوان یک مایع، مایعی بدون رنگ، بدون بو و شربت است که برخی اوقات آن را گاز دار توصیف می کنند.

اسید فسفریک درسلول های سوختی 

سلول های سوختی حاوی اسید فسفریک اولین سلول های سوختی بودند که از نظر تجاری سودمند شدند. طبق اطلاعات وزرات انرژی ایالات متحده، بیش از 270 سلول سوخت اسید فسفریک در برنامه های ثابت ایالات متحده و خارج منتشر شدند. برای اولین بار در دهه 1960 برای استفاده از شاتل فضایی، PAFCSتولید شد.

آیا می توانید اسید فسفریک را در فاضلاب بریزید؟

اسید فسفریک یک ماده افزودنی "غذایی" است زیرا اسیدیته آن، از رشد میکروارگانیسم ها جلوگیری می کند. اگر آن را در فاضلاب بریزید، نباید مسئله اسیدیته آن باشد.

مزایای اسید فسفریک

شامل %100 مواد مغذی گیاهی است.

عاری از کلرید، سدیم و سایر عناصر مضر برای گیاهان

عاری از مواد نا محلول

برای تولید محلول های مغذی مناسب است.

آیا اسید فسفریک مضر است؟

فسفر به تنهایی یکی از مواد مورد نیاز بدن انسان است و به طور طبیعی، در بسیاری از غذاها یافت می شود. ولی از اسید فسفوریک به عنوان افزودنی استفاده می شود؛ پس اسید فسفریک در رژِم غذایی اکثر افراد استفاده می شود. بدن یک شخص بالغ به فسفر نیاز دارد، اما مقدار زیاد آن می تواند مشکلاتی در بدن ایجاد کند.

پوکی استخوان و بیماری های قلبی از جمله مشکلات ناشی از ورود فسفر بیش از حد به بدن هستند. علاوه بر این، فسفر زیاد در بدن می تواند میزان کلسیم را در بدن کاهش دهد و منجر به تحلیل رفتن استخوان شود. همچنین می تواند توانایی بدن شما را برای استفاده از سایر مواد معدنی مانند آهن، روی و منیزیم مختل کند. اسید فسفریک حاوی فسفر است و با استفاده زیاد از اسید فسفریک، فسفر زیادی را به بدن خود وارد می کنید که می تواند مشکل ساز باشد. ولی استفاده از میزان متعادل فسفریک اسید، منجر به تقویت و حفظ سلامت دندانها و استخوانها می شود.

آیا اسید فسفریک می تواند به بافت های بدن آسیب برساند؟

جای تعجب نیست که اسیدی که برای زدودن زنگ فلز استفاده می شود، می تواند به بافت های بدن شما آسیب برساند. همان ترکیباتی که خانه شما را تمیز می کند و گیاهان را بارور می کند در غذاهای حاوی اسید فسفریک نیز به مقادیر کم وجود دارد.

در غلظت های بالا، اسید فسفریک باعث سوختگی شیمیایی پوست و غشاهای مخاطی می شود، بنابراین بهتر است در مورد خوردن غذاهای حاوی این ترکیب فکر کنید.

آیا اسید فسفریک PH داخلی بدن را افزایش می دهد؟

هنگامی که غذاها و نوشیدنی های اسیدی مصرف می کنید، این مواد می توانند pH سیستم گوارش شما را تغییر دهند و همچنین بر سایر عملکردهای بدن تأثیر بگذارند. اسید فسفریک برای تغییر PH غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شود، بنابراین این تغییر پس از خوردن یا نوشیدن آن اقلام به بدن شما منتقل می شود. نوشابه ها از اسیدی ترین غذاهایی هستند که می توانید مصرف کنید.

pH کوکاکولا بین 2.5 تا 4.2 است که در مقایسه با pH خنثی 7 کاملا اسیدی است. نوشیدن نوشابه های گازدار و خوردن غذاهای دیگر حاوی اسید فسفریک می تواند PH داخلی شما را تغییر دهد و باعث ایجاد مشکلاتی مرتبط با سطح بالاتر اسیدیته در بدن شما شود. بنابراین مصرف مواد غذایی حاوی فسفریک اسید بهتر به حداقل برسد.

چرا تولیدکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی از این ماده شیمیایی استفاده می کنند؟

آنها از آن استفاده می کنند تا به محصولات فرآوری شده خود طعم تیزتر و تند تری بدهند. علاوه بر این، به عنوان ماده نگهدارنده عمل نیز می کند.بسیاری از موارد استفاده معمول از اسید فسفریک وجود دارد. این ترکیب را می توان در نوشیدنی های کولا، چای های یخ زده بطری و کنسرو شده، نوشیدنی های قهوه و کنسرو شده، میله های غلات صبحانه، خامه های غیر لبنی و همچنین محصولات مرغ و گوشت تقویت شده یافت.

آیا اسید فسفریک به رنگ آسیب می رساند؟

اسید فسفریک (مانند بتن) تاثیری در رنگ نخواهد داشت. آن را با آب خنثی کنید، خشک کنید و سپس قبل از استفاده از لایه رویی با پاک کننده موم / چربی پاک کنید.

اسید فسفریک با آلومینیوم چه می کند؟

به منظور ایجاد پوشش سطحی که امکان چسبندگی مناسب رنگ را فراهم کند، صرفاً استفاده از اسید فسفریک روی آلومینیوم نتیجه ای نخواهد داشت. از آنجا که یک پوشش نازک و نامرئی از اکسید آلومینیوم بر روی سطح وجود دارد، فلز در برابر خوردگی از هوا بی اثر می ماند.

نقش اسید فسفریک در سنتز آسپرین چیست؟

نقش اسید فسفریک در سنتز آسپرین. اسید فسفریک به عنوان یک کاتالیزور برای کمک به تسریع واکنش عمل می کند. اسید فسفریک به سایر اتمهای اطراف خود پروتونهای H+ اهدا می کند و آن را به یک پروتون تبدیل می کند. بنابراین، به عنوان یک کاتالیزور، پروتون ها را منتقل می کند.

اسيد فسفريك ٨٥٪؜ پرشين يوتاب چرا بهترين است؟

اسید فسفریک 85% به صورت مایع است. 85 درصد وزن آن اسید فسفریک و 15 درصد وزن آن را آب تشکیل می دهد. در ساخت کودها و شوینده ها و در فرآوری مواد غذایی استفاده می شود. اسید فسفریک 85٪ با کیفیت غذایی معمولاً برای کنترل و تنظیم pH در انواع غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شود. این ماده شیمیایی در سطح مواد غذایی است و نباید از آن به عنوان یک اسید خطرناک تعبیر اشتباه شود. یک محلول غلیظ که می تواند برای استفاده در تجزیه و تحلیل دی اکسید گوگرد با استفاده از روش آسپیراسیون تا 25٪ رقیق شود.شرکت پرشین یوتاب یک شرکت تخصصی در زمینه واردات محصولات غذایی و آشامیدنی است. اسید فسفریک 85% پرشین یوتاب از بهترین و با کیفیت ترین نمونه های این اسید است. از این اسید می توانید با خیال راحت در محصولات غذایی خود استفاده کنید. این ماده از استانداردهای ایمنی و بهداشتی برخوردار است.برای خرید و اطلاع از قیمت این محصول با کارشناسان پرشین یوتاب تماس بگیرید و با اطمینان از کیفیت اسید فسفریک 85%، آن را از این شرکت خریداری کنید.

فروش اسید فسفریک

شرکت پرشین یوتاب فعال در زمینه فروش مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی، آماده ارائه خدمات در حوزه فروش اسید فسفریک با قیمت مناسب و کیفیت عالی و در مقادیر دلخواه به مشتریان می باشد. جهت اطلاع از قیمت محصول اسید فسفریک می توانید با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید.ما با فروش اسید فسفریک عالی خود را به شما ثابت میکنیم.

خرید و قیمت اسید فسفریک

معمولا خرید اسید فسفریک از راه های گوناگون انجام می شود، شما می توانید برای راحتی خرید، آن را از فروشگاه های محلی خریداری کنید. با این حال شما می توانید خرید اسید فسفریک را به صورت آنلاین از فروشگهای آنلاین انجام دهید. در خرید اسید فسفریک برای کاری که می خواهید انجام دهید دقت کنید. اسید فسفریک کاربرد های مختلفی دارد.ما به نیاز مشتریان خود احترام می گذاریم و محصولاتی با کیفیت بالا ارائه می دهیم. اسید فسفریک شرکت پرشین یوتاب دارای کیفیت بالا و قیمت مناسب است. برای اطلاع دقیق از قیمت محصولات با واحد خرید و فروش شرکت تماس حاصل فرمایید.

آیا فسفر موجود در اسید فسفریک برای کلیه ها مضر است؟ 

فسفر بیش از حد برای افرادی که کلیه هایشان از قبل آسیب دیده است، می تواند مشکل ایجاد کند. زیرا در این افراد بیمار، بدن تمال به حفظ فسفر را دارد که باعث می شود، مقدار فسفر در کلیه ها زیاد شود. با عبور فسفات بیشتر از طریق کلیه، میکرو کلسیفیکاسیون لوله های کلیه را تسریع می کند. این می تواند عملکرد کلیه ها را تضعیف کرده و همچنین خطر حملات قلبی کشنده را افزایش دهد. 

فسفات طبیعی موجود در گیاهان کمتر از فسفات موجود در پروتئین حیوانی جذب می شود و فسفات اضافه شده در فرآوری غذا بسیار بهتر و سریعتر از فسفات در حالت طبیعی جذب می شود.  

برچسب روی مواد غذایی می تواند به افرادی که مشکل کلیه دارند، نشان دهد که این ماده غذایی چه مقدار فسفر دارد. زیرا محدود کردن فسفر برای این افراد بسیار مهم است. 

 


مقالات مرتبط

می 19, 2022

فروش اسید فسفریک افتخار پرشین یوتاب است

فروش اسید فسفریک افتخار پرشین یوتاب است آیا میدانستید فروش اسید فسفریک افتخار پرشین یوتاب است. با ما همراه باشید […]
آوریل 14, 2022

صنعت اسید فسفریک بزرگترین مصرف کننده اسید سولفوریک در دنیا

صنعت اسید فسفریک بزرگترین مصرف کننده اسید سولفوریک در دنیا اسید فسفریک از اسید سولفوریک برای تولید کود استفاده می […]
مارس 8, 2022

پروسه تولید اسید فسفریک چیست؟

پروسه تولید اسید فسفریک چیست؟ پروسه تولید اسید فسفریک چیست؟ پرشین یوتاب در همراهی با شما پروسه تولید اسید فسفریک […]
فوریه 13, 2022

تا عید خرید اسیدفسفریک خود را انجام دهید

تا عید خرید اسیدفسفریک خود را انجام دهید فروش اسید فسفریک تا عید خرید اسیدفسفریک خود را انجام دهید ! […]
فوریه 1, 2022

کاربرد اسید فسفریک 85 با اسید فسفریک یکی است؟

کاربرد اسید فسفریک 85 با اسید فسفریک یکی است؟  شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا […]
ژانویه 23, 2022

نقش اسید فسفریک در DNA

نقش اسید فسفریک در DNA نقش اسید فسفریک در DNA چیست؟ اسید فسفریک، یک ماده حیاتی در DNA است. DNA […]
ژانویه 18, 2022

مس در کنار مواد مختلف از جمله اسید فسفریک

مس در کنار مواد مختلف از جمله اسید فسفریک در همراهی با ما با واکنش های مس در کنار مواد […]
نوامبر 1, 2021

اسید فسفریک یا زنجبیل

در رابطه با انتخاب اسید فسفریک یا زنجبیل در نوشیدنی ها، باید بگوییم که، اسید فسفریک هیچ طعمی برای خود […]